zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מכלול הר סדום: ארבעה מסלולים

מאפייני המסלול
אזור: עין גדי ומדבר יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 0 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 4.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

Good info
Hello! agckeka interesting agckeka site! I'm really like it! Very, very agckeka good! (Pharmf974 , Pharmf974 , Pharmf974)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מכלול הר סדום: ארבעה מסלולים
טיול בהר שרובו עשוי מלח ותוכנו מחורר בפירים גדולים, בנבכי ההר נוכל למצוא מאובנים ואבנים צבעוניות מראשו ניתן להביט בנוף בריכות האידוי, מפעלי ים המלח וירדן שהפעם היא קרובה מתמיד

ניתן לטייל כאן במספר מסלולים, המכונים לפי צבע סימון השבילים שלהם.

המסלול הכחול

נ.צ. התחלה: 72720/44275

נתחיל בעלייה מתונה ונוחה שאורכה פחות מקילומטר לכיוון הפסגה, בדרך אין הרבה נקודות צל (תלוי בכיוון השמש) ורצוי לא לעצור שם בימים חמים או כשיש קבוצות רבות.

אדמת ההר עליה נלך רוב המסלול היא אדמת חוואר לבנה אפורה, אך יש לזכור שהר סדום ברובו עשוי מלח. נוכל לזהותו בשטח לא בצורה שאנו מכירים, בגבישים לבנים, אלא בגושי מלח בצבע אפור. זהו מצבם הטבעי. הר סדום גובה כל שנה בכמה סנטימטרים וזאת בשל אופיו של המלח.

בפסגה יש מספר נקודות שנוח לעצור בהן לתצפית מרהיבה על בריכות האידוי של מפעלי ים המלח, על ספי - ישוב ירדני, על הדוברות - הספינות שכורות את המלח, על הגבולות של בריכות האידוי הירדניות והישראליות, על גבול הבריכות (המקום בהן הן נגמרות) למעשה תחילת הערבה.

יש להיזהר בקטעים התלולים הקרקע מתפוררת.

על הר סדום לא נמצא צמחים ובשל כך גם פעילות דלילה של בעלי חיים, יוצאי דופן הם הבזים שנוהגים לבנות את קניהם בנבכי ההר.

משם נמשיך כארבע מאות מטרים, בדרך יש נקודות צל נוחות עד ל"כפתור", הנקודה הגבוהה על הר סדום אליה ניתן להעפיל לתצפית נוספת.

נרד ונמשיך משם עם הכחול במגמת ירידה, יש לשים לב האדמה מחליקה, בערוץ צר ונחמד כאשר בדרך נראה אדמה צבעונית שהיא למעשה חרסיות צבעוניות שהשיכוב שלהן יהיה מאונך וזאת בשל צורת ההתרוממות של הר סדום ולמזליסטים ניתן למצוא גם מאובנים במהלך הירידה יש לדבוק במסלול לא לסטות ולא לרוץ מאחר וישנם פירים - צינורות ארוכים ותלולים הנכנסים לתוככי הר סדום, שנוצרו כתוצאה מהמסה של המלח ממנו הר סדום עשוי ברובו. לקראת הסוף הדרך נעשית רחבה, זוהי דרך רכב ויש לרדת את הירידה בזהירות מאחר והקרקע מחליקה, וכן בסופה הכביש מאוד קרוב.

ההליכה במסלול הכחול  תארך 3.5-4.5 שעות, אורכו 2.5 ק"מ.

נ.צ. חצי כוכבית: 72770/44265 נ.צ. סיום: 72835/44265

 

המסלול השחור

נ.צ. התחלה/כוכבית:72780/44080

נקרא גם מסלול הסולמות. עולים את ההר עם הרכב עד לחניה ומשם ממשיכים במגמת ירידה לכיוון הכביש. במהלך הירידה נעזרים בסולמות ובברזלים שנמצאים בשטח. ההליכה במסלול השחור תארך 1.5-2 שעות, אורכו 1.2 ק"מ.

נ.צ. סיום: 72860/44025

 

המסלול האדום -כחול

נ.צ. התחלה: 72760/44155

המסלול המועדף במקרה שאין הרבה זמן. עולים עם הרכב את ההר. עוצרים ליד השלט המכוון לתצפית. מתחילים בסימון שבילים אדום. אורך השביל הוא כשלוש מאות מטרים עד ל"כפתור", הנקודה הגבוהה על הר סדום, אליה ניתן להעפיל לתצפית נוספת. נרד ונמשיך משם עם הכחול במגמת ירידה, יש לשים לב האדמה מחליקה, הערוץ צר ונחמד כאשר בדרך נראה אדמה צבעונית ולמזליסטים - ניתן למצוא גם מאובנים. במהלך הירידה יש לדבוק במסלול, לא לסטות ולא לרוץ, מאחר וישנם פירים (בורות, צינורות ארוכים ותלולים הנכנסים לתוככי הר סדום). לקראת הסוף הדרך נעשית רחבה, מעין דרך רכב. יש לרדת את הירידה בזהירות מאחר והקרקע מחליקה, וכן בסופה הכביש מאוד קרוב.

ההליכה במסלול זה תארך 2.5-3.5 שעות, אורכו 1.8 ק"מ.

נ.צ. סיום: 72835/44265

 

המסלול הכחול -אדום

נ.צ. התחלה: 72720/44275

נתחיל בעליה מתונה ונוחה שאורכה פחות מקילומטר, לכיוון הפסגה. בדרך אין הרבה נקודות צל (תלוי בכיוון השמש), עד לפסגה בה יש מספר נקודות שנוח לעצור בהן לתצפית מרהיבה. יש להיזהר בקטעים התלולים מכיוון שהקרקע מתפוררת. משם נמשיך כארבע מאות מטרים, בדרך יש נקודות צל נוחות עד ל"כפתור" הנקודה הגבוהה על הר סדום אליה ניתן להעפיל לתצפית נוספת משם נפנה מערבה לכיוון הסימון האדום (באופק נראה את הרכבים) אורכו כשלוש מאות מטרים והוא אורך כחצי שעה לערך.

ההליכה במסלול זה תארך 2.5-3.5 שעות, אורכו 1.8 ק"מ.

נ.צ. סיום: 72760/44155

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • במישור עמיעז ישנו חניון לילה נוח (שאינו כולל שירותים, גישה לחשמל וכו').
  • ניתן לשלב בין המסלול בהר סדום למסלול בנחל פרצים וכך גם לדרג את העומס.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • הר סדום מלא ב"פירים" שהם צינורות מלח שהתמוססו, לכן יש לדבוק במסלול לא לסטות ולא להתרחק מן הקבוצה.
  • בקטעים שקרובים למצוק יש להתרחק ולא לעמוד בקצה.
  • בירידה מההר (סימון שבילים כחול) יש להיזהר הקרקע מחליקה וכן בסוף הירידה יש כביש.
  • רוב המסלול חשוף לשמש- חשוב לשתות ולחבוש כובעים.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה: נוסעים על כביש ערד ים המלח מסיימים את הירידות ופונים ימינה לכיוון ים המלח לאחר מכן עוברים תחנת דלק וממשיכים עם הכביש (הכביש לכיוון אילת) - למעשה נוסעים לאורך ים המלח ממזרח והר סדום ממערב בדרך ישנו שלט המצביע על ניצב המלח "אשת לוט" לייד יש מחצבה ישנה, (זהו סוף המסלול הכחול) חולפים על פני מבנים ישנים הנראים נמוכים אלו מפעלי ים המלח הישנים מולם בהר סדום נראה את סוף המסלול השחור- מסלול הסולמות ואחרי כן נראה את מפעלי ים המלח ובצד ימין ישנו שלט לכיוון נחל פרצים, הר סדום ומישור עמיעז נפנה לדרך רכב זו, סימון שבילים אדום, וניסע בה עד שנגיע לפיצול אדום כחול אנו נמשיך בכחול.

אם ברצוננו להגיע לתחילת הכחול נמשיך בדרך רכב הכחולה עד לסופה.

אם ברצוננו ללכת לתחילת השחור או האדום- נתחיל בכחול ובשלב מסוים נפגוש בפיצול שחור נפנה לשחור ונעלה את ההר עם הרכבים תחילה נפגוש בשלט שיכוון אותנו לתחילת המסלול האדום ומאה מטרים אחריו יתחיל השחור.

סוף המסלול השחור נמצא על שפת הכביש כמעט ואין מקום לעצירה של מספר רכבים על כן מסלול זה אינו מתאים לקבוצות רבות


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים