zofim.org.il
  
 


 
גרעין במדבר
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » גרעין במדבר » ארכיון הכתבות » כתבה: מכתב של שמיניסט על החתימה לבמדבר

תמונת מגזין מכתב של שמיניסט על החתימה לבמדבר פורסם על ידי גרעין במדבר
בתאריך 13/1/2009
בכתבה זו צפו 1524 גולשים

 

סמינר מיון והערכה של גרעין במדבר וההפתעה הרעה שבסופו
 
במהלך הסופ"ש האחרון כ-600 שמיניסטים לקחו חלק בסמינר הערכה ומיון לקראת שנת השירות. רובם של החותמים לשנת השירות חתמו כצפוי לגרעין רעים, אך השנה חתם מספר מכובד של אנשים גם לגרעינים אחרים. מי שאינו יודע, ש"שין הוא אדם שחתם בכיתה י"ב על דחיית שירותו הצבאי בשנה אחת ותרם את השנה הזו למען החברה הישראלית והמדינה. קיימים גרעינים רבים של שנת שירות, במסגרת תנועת הצופים ומחוצה לה, וכל אחת ואחת משנות השירות האלו תורמות לחיינו במדינה והופכות את החברה שלנו לאנושית יותר ואמפתית יותר.
 
אני אישית השתתפתי בפעילות כמתמיין לגרעין במדבר – גרעין המשלב כמה מסגרות עבודה: עבודה עם ילדים ובני נוער בדואים [בשיתוף עם שותפים בדואים בני גילם של הש"שינים] בבתי הספר הבדואים והיהודיים, התנדבות ותרומה לקהילה בשכונה ד' בבאר-שבע [השכונה בה הקומונות של הגרעין ממוקמות] וחלקם גם לוקחים חלק בפעילותה של הנהגת דרום ושבטי הצופים הקרובים אליהם.
הפעילות במהלך הסמינר הייתה איכותית מאוד. כל מתמייני הגרעין התחלקו לשלוש אחוות ועברו פעילויות שונות בנושאים שונים כמו דיון בחברה הישראלית, דילמות מחייו של ש"שין והתנהלות בקומונה. במהלך כל הסמינר צפו בכל אחווה תצפיתנים שבאו לבדוק את התאמתו של כל מועמד לגרעין ולדינאמיקה קבוצתית של קומונה. אחרי הכול, כולנו ידענו שאנחנו כ-60 מועמדים שמתחרים על כ-20 מקומות בקומונות העתידיות. הסמינר היה אדיר וחווינו בו המון חוויות. זכיתי להכיר 18 אנשים אדירים באחווה שלי [מספר 27!] ועוד המון אחרים וכמובן שני מדריכים תותחים [בן ונעמה !] מהקומונות הנוכחיות. כל אחד מאיתנו נלחץ כשהוא הבין שהוא מתמודד מול חבורה של האנשים התותחים ביותר בתנועה!
 
גרעין במדבר הוקם לפני כ-6 שנים כקומונה אחת. במהלך ששת השנים האחרונות התפתחה פעילותו של הגרעין רבות ותרמה רבות לקשר בין תנועת הצופים לחברה הבדואית בנגב ולדו-הקיום בין החברה הבדואית לחברה הישראלית ככלל. כחלק מהתפתחות זו הוחלט בשנה שעברה לפתוח במסגרת הגרעין קומונה נוספת – שנייה- ואכן בתחילת השנה הזו נפתחו שתי קומונות בנות 22 ש"שינים ביחד.
 
 
בחזרה לסמינר.....
בסופו של הסמינר המדריכים הושיבו את כולנו על הדשא במעגל גדול. המתנו מעט ועד מהרה הגיעה נציגה של מטה הצופים ומחלקת דרך המשך [האחראית על שלל גרעיני שנת השירות שתנועת הצופים מציעה]. כולנו נדהמנו לשמוע ממנה שעקב בעיות כלכליות תנועת הצופים תפתח בשנה הבאה רק קומונה אחת של גרעין במדבר בת עשרה ש"שינים.
כולנו נשארנו באלם – ללא מילים. ראו על כולם שהם מופתעים ועצבניים – למרות שחלקנו ניחשו את המצב קודם. במהלך הסמינר הזה וסמינר השמיניות הקודם [בו הוצג לנו גרעין במדבר ועיסוקיו] נקשרנו לגרעין וכל אחד מאיתנו כבר דמיין את עצמו כחבר גרעין בשנה הבאה – לכן כולנו כל כך התבאסנו והתאכזבנו.
 
לאחר סמינר שלם וגדוש בחוויות מדהימות – הושארנו על הדשא ולאחר מכן בכיתות של האחוות במעין הרגשה של ציפור שתלויה על חוט. כולנו ידענו שיש סיכוי מסוים שלא נתקבל אך הידיעה שהינה הסיכוי אפילו קטן יותר הכתה בנו. מעבר לזאת, חצי מהגרעין הייחודי הזה קוצץ במחי יד בלי לחשוב על ההשלכות על הש"שינים הנוכחיים [שפתחו בפעילות ענפה וחדשה ומרגישים כעת כאילו קצצו להם את הכנפיים והורידו את עמלם הקשה לטמיון] ועל ההשלכות על עבודת הגרעין ושליחותו החשובה בשנים הקרובות.
נסיגה זו מכעיסה ומקוממת: תנועת הצופים מחזיקה עשרות קומונות ברחבי הארץ במסגרת גרעינים שונים – חלקם גדולים וחלקם קטנים - וכל אחד ואחד מהם מיוחד. אך גרעין במדבר קטן במיוחד וייחודי. צמצומו מהווה מעין הצהרה על חוסר אמון בפעילותו ובתרומתו. איזה עוד חלק בתנועה מתעסק באופן כה אינטנסיבי בסכסוך הישראלי-פלסטיני? איזה עוד חלק בתנועה עוסק בשלל מעגלים חברתיים כה מגוונים ושונים ומצליח לקשר ביניהם?
 
אני, וכל השמיניסטים שחתמו "גרעין במדבר" בחתימה לשנת שירות קוראים לתנועת הצופים לשנות את החלטתה ולפתוח בשנה הבאה שתי קומונות של הגרעין. אנו קוראים לכך עקב אמונה בפועלו החשוב של הגרעין, ברציונאל הייחודי שלו ובדרך החיים שלא משלימה עם הסכסוך ופועל למען דו-קיום אמיתי.
אנחנו מקווים מאוד שלא תוותרו כך על אחד מהזרועות הייחודיות ביותר של התנועה ועל פועלם של כ-22 הש"שינים המתפקדים כיום למען הגשמת חזונם.
 
                                                                               אורי גינוסר
                                                                               מרכז צעיר בשבט אפיק, חיפה
                                                                               בתקווה ש"ש לעתיד בגרעין במדבר

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. מעבר לזה, מספיק לדפדף בדף של הגרעין
נכתב על ידי יונת בן עוזר משבט עמית בתאריך 14/1/2009 בשעה 18:31
2. ובסוף כלום לא עזר ו-85% מהמתמיינים לא התקבלו
נכתב על ידי אורי גנוסר משבט אפיק בתאריך 13/2/2009 בשעה 22:07