zofim.org.il
  
 


 
מחלקת קשרים בינלאומיים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת קשרים בינלאומיים » ארכיון הכתבות » כתבה: לא משנה איך תהפכו את זה…

תמונת מגזין לא משנה איך תהפכו את זה… פורסם על ידי ניר כץ
בתאריך 7/12/2009
בכתבה זו צפו 2446 גולשים

אם יש משפט שאני רוצה לפתוח איתו את הכתבה, הוא שלא משנה איך תהפכו את זה, איך תסתכלו על זה ואיך שלא תנתחו את זה, אין לכם מה להפסיד. רק להרוויח. ואני לא מדבר על כמות הרווח, יהיו אלה שיצאו עם יותר ואלה שעם פחות, אבל הנטו, השורה התחתונה, היא שאתם תרוויחו דבר שאין כמוהו בשום צורה שהיא.

אני ניר כץ, ובקיץ האחרון הדרכתי במחנה קולמן, ג'ורג'יה, יחד עם אופיר חדד. התחלתי את הדרך למשלחת השנה, כשיום בהיר אחד אמרו לנו "הנה, תראו, זה משלחת, מחר יש מיונים שבטיים וכולם מוזמנים!". כמה מהר שהם באו, ככה הם עברו, והגיעו המיונים ההנהגתיים והתנועתיים. אני רוצה רגע לעשות הפסקה ולציין משהו- הסמינר מיון היה אחד הסמינרים הטובים שעברתי, בהשקעה שלא ראיתי אף פעם בתנועת הצופים. ככה שמה שדיברתי קודם על להרוויח- גם מי שלא עובר את המיון, יחווה את הסמינר, ובגישה הנכונה גם יפיק ממנו את שיא ההנאה, יכיר אנשים שהם מהאיכותיים בתנועה, וגם אם הוא לא עבר הוא יצא נשכר…
 
 
אז כמו שאמרתי, היה מן "פוווף!" ונגמרו המיונים, ובאו אחד אחד הסמינרים… ואם אמרתי כמה שהסמינר מיון מושקע, ככה ופי כמה הם הסמינרי משלחת… כל סמינר עם נושא משלו, תכנים משלו, עם אג'נדה מיוחדת שלו, שבנויים בצורה שכשאתה נכנס לסמינר הראשון אתה נכנס צופה, וכשאתה יוצא מהאחרון אתה יוצא משלחיסט. וגם ככה על הדרך, אתה מכיר 80 חברים חדשים, שכל אחד מהם עובר את מה שאתה עובר, ולאט לאט הם הופכים להיות החברים הכי טובים שלך… אתה לומד להכיר מה זה מכבייה, יום ישראל, עונג שבת, הבדלה, ברכת המזון, ועוד שלל דברים שלא היה לך מושג שהם קיימים…
 
הסמינרים חלפו, והגיע היום הנכסף וטסתי לארה"ב, להתחיל את המשימה. מן הסתם, לא משנה כמה הכנות עברתי, לא היה לי מושג מה מצפה לי… המחנה שלי היה ממוקם באמצע יער (כן כן, אשכרה יער, עם דובים והכל!), במרכזו אגם מדהים, הכל מוקף בבקתות עץ, פשוט סרט אמריקאי. התפקיד שלנו במחנה היה להעביר "חוג צופים", מה שאתם רגילים כפעולות רגילות, רק עם נושאים שקשורים יותר לישראל, לעברית, ולצופיות. ומי ידע כמה ש"סתם" פעולות פה ושם, יכולים לעשות כזאתי השפעה. אבל עובדה. זה לא דבר שאפשר למצוא בכל מקום, השפעה כל כך גדולה למישהו סך הכל בן 17, לגעת בכל כך הרבה אנשים, להכיר תרבות חדשה, לפעול עצמאית לחלוטין ולהשיג תוצאות מדהימות. כי זה לא רק הפעולות, ומה שלימדו אותנו בסמינרים, זה בעיקר הקשרים שנוצרים. וכן, לא תאמינו כמה השוני ביניכם לבין נער אמריקאי בגילכם מתגמד אל מול הקשרים שתיצרו.
 
אז מה אני אגיד לכם, עם כל מה שסיפרתי באים כמה דברים פחות זוהרים- להשלים בגרויות, להפסיד מחנה, לצאת מהבית לשלושה חודשים, ולא חסר… אבל אני אזכיר שוב את המשפט שהתחלתי בו- לא משנה מספר הבגרויות שתשלימו, כמה סיפורים הפסדתם מהמחנה קיץ, כמה שונה זה יהיה לגור מחוץ לבית שלושה חודשים, אין דבר שאתם מכירים שישתווה לזה… לישון עם חניכים חודש בבקתה, לדבר חצי מהזמן באנגלית, להכיר אנשים חדשים, ליצור חברויות חדשות ולהשפיע כמו שבחיים לא חשבת שתשפיע. ונכון, זה דורש הרבה להקריב, אבל כל הקרבה למען המטרה הזאת שווה את זה. כי פשוט אין, אין לכם מה להפסיד מזה, רק להרוויח. ועוד איזה רווח.
 
אז שביעיסטים יקרים, גם אם אתם לא בטוחים, אתם קשורים לבית, האנגלית שלכם לא משהו, ואתם בכלל חושבים "מי יקח אותי?", לכו למיונים. גם אם לא תעברו, תדעו שלפחות ניסיתם, ותנסו ליהנות מהמיון עצמו. גם אם תעברו וגם אם לא, יהיה לכם קיץ מטורף. אז לכו ותרוויחו.
 
ניר כץ
מרכז צעיר בשבט עומר, בנימינה, שרון צפון
משלחיסט גאה.
 

* אני רוצה לסיים בתודות לאחת והיחידה אופירי, שלא הייתי עושה את זה בלעדייך! תודה.

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 3 תגובות | הוספת תגובה


1. מלךךךךךךךךךךךךך!!!!!!!!!!!!
נכתב על ידי עדי גרינברגר משבט עומר בתאריך 12/12/2009 בשעה 15:20
2. כפרות אתם!
נכתב על ידי ניר כץ משבט עומר בתאריך 12/12/2009 בשעה 22:23
3. עם כל הכמות של הכתבות על המשלחת
נכתב על ידי אור לביא משבט איתן בתאריך 18/12/2009 בשעה 14:05