zofim.org.il
  
 


 
הנהגת צבר חבר המדינות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת צבר חבר המדינות » ארכיון הכתבות » כתבה: סמינר צופי צבר באוקראינה

תמונת מגזין סמינר צופי צבר באוקראינה פורסם על ידי דור פוזנר
בתאריך 8/12/2009
בכתבה זו צפו 6708 גולשים

טסים מישראל לטורקיה ומחכים 4 שעות בשדה התעופה, אחר-כך ממריאים בטיסה מאיסטנבול לאודסה, שדה תעופה שנראה כמו מגרש חנייה גדול ובוטקה של שומר, כנראה שאנחנו היינו הטיסה היחידה שנחתה שם באותו יום, מוצאים את המזוודות שלנו יחד עם הארגז ששלחנו כשהוא פתוח לחלוטין אך במזל עדיין מלא (כי מי יגנוב חבלים?), נוסעים באוטו עוד שעתיים ומגיעים לאכסניה מדהימה, עם עצים שכבר מקושטים לקריסמס, אגם ענק ליד, חדרים יפים וגינות מטופחות – ואני רק חושב איפה נוכל לעשות שם טקס אש...

החניכים מגיעים ומתחיל הסמינר. כולם מדברים רק רוסית אבל אחרי שאני מציע לדבר בעברית או באנגלית מסתבר שהעברית הרבה יותר פופולארית כאן. וככה עובר הסמינר, משחקים, עוברים פעולות, אני מדבר בעברית וכל פעם מישהו אחר מתרגם לרוסית, וצוחקים ושואלים שאלות, על הצופים, על הדרכה ועל ישראל. ופתאום רואים שאין ממש הבדל בין המדריכים באוקראינה למדריכים בישראל – אותן בעיות, אותם קשיים וגם הפעילות דומה. כן, הרבה יותר קר. החורף באוקראינה הוא חורף אמיתי, לא כמו בארץ. יוצאים לפעילות בחוץ וחייבים לחזור פנימה מוקדם כדי לא לקפוא מקור.
 
הנהגת צבר באוקראינה ומולדובה הוקמה לפני תשעה חודשים בשיתוף ובמימון נתיב - משרד ראש הממשלה, בסמינר לסטודנטים יהודים וזכאי עלייה שהתקיים ליד העיר אוּמן. מאז, נפתחו חמישה שבטים ויש כבר כ 270 חניכים שעוברים פעילות צופית פעם בשבוע. הפעילות עוברת בשפה הרוסית אבל תמיד יש קשר לישראל.
 
 
הפעם הסמינר היה מחולק לשני סמינרים מקבילים: מדריכים וקורס הדרכה. המדריכים, בגילאי 18-21, הגיעו יום קודם, בנו תורן והכינו רחבת מסדרים. אחרי שקפאנו מקור נכנסנו לארוחת ערב עם בורשט חם ודג מטוגן והמשכנו לפעילות עם אחד הנושאים החשובים לצופים במזרח אירופה – איך מעבירים פעילות צופית בחדר סגור? בגלל הקור ומזג האוויר החורפי רוב פעילות הצופים באוקראינה ומולדובה מתקיימת בחדרים ולא בחוץ – לכן חשוב למדריכים ללמוד איך להתאים את המתודות ה"ישראליות" למזג האוויר בברית המועצות לשעבר.
 
ביום השני הגיעו חניכי קורס המדריכים שבשבילם זה היה הסמינר הראשון שהם עוברים ביחד ועם שליחים מישראל. המטרה הייתה להכיר להם את הפעילות בתנועה, לשים דגש על הדרכה ובעיקר לגרום להם להתאהב בדרך הצופית כי כדי להצליח במה שאתה עושה אתה חייב לאהוב את זה. חניכי הקורס הצטרפו למסדרי הבוקר בכל יום, למדו שירי מורל חדשים (בעברית וברוסית) וגם בנו כמה תוספות לתורן ושתי כתובות אש.
 
 
בערב האחרון קיימנו טקס אש עם כמה ברכות לחניכים בישראל (שתוכלו לראות בעצרת טיולי חנוכה) ומייד אחרי הטקס המדריכים ארגנו מסיבת דיסקו עם שירים וריקודים מישראל, מאוקראינה וממולדובה.
 
וכמו בכל סמינר, הפרידה ביום האחרון הייתה עצובה ומרגשת. איחלנו לכולם שבפעם הבאה נתראה בישראל ועם חלק מהחניכים יצאנו להסתובב באודסה עד שהגיע הזמן לחזור הביתה. אודסה היא עיר נמל יפהפייה עם מבנים ופסלים מדהימים, אוכל טוב וקור כלבים. אבל כשהסתובבתי עם החניכים בין בניין האופרה דרך המדרגות הכי מפורסמות בעולם ועד לנמל הענק, שרנו שירים וסיפרנו בדיחות, היה אפשר להרגיש את החום של ישראל בתוכנו.
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. בונא זה דבר מדהים !
נכתב על ידי אור לביא משבט איתן בתאריך 8/12/2009 בשעה 22:16
2. חוברת הצופיות בדרך
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 18/12/2009 בשעה 11:00