zofim.org.il
  
 


 
הנהגת צבר חבר המדינות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת צבר חבר המדינות » ארכיון הכתבות » כתבה: 70 שנה לטבח היהודים בבאבי יאר

תמונת מגזין 70 שנה לטבח היהודים בבאבי יאר פורסם על ידי מיכאל זץ
בתאריך 27/4/2011
בכתבה זו צפו 8138 גולשים

כיוצא חבר המדינות (ברית המועצות לשעבר), גדלתי על האתוס של טבח היהודים בבאבי יאר במהלך מלחמת העולם השנייה. מבחינתנו זאת הייתה השואה היחידה שהכרנו. רק כשהגענו לארץ, הבנו שהשואה זה לא רק הטבח בבאבי יאר, זה הרבה מעבר לזה. להפתעתי הרבה, דווקא הטבח בבאבי יאר לא היה מוכר בארץ כמו שהיה מוכר בחבר המדינות.

גם היום, בשיחות אקראיות עם מדריכים בשכבה הבוגרת בתנועת הצופים מתבהר לי, שרבים מהם כלל אינם מכירים את מאורע טבח היהודים בבאבי יאר, שהשנה מציין 70 שנה.
במהלך הטבח נרצחו בגיא ההריגה בפאתי העיר קייב שבאוקראינה ב-29 וב-30 לספטמבר 1941, עפ"י מסמכי האייזנצגרופן, 33,771 יהודים בידי הנאצים ועוזריהם. היהודים נקראו במרמה לאתר, כשנמסר להם שיפונו למקום אחר, אך בהגיעם הועמדו בקבוצות של עשרה ונורו למוות. 15,000 יהודים נוספים שנתפסו בסביבות העיר הובלו לגיא והומתו במהלך השנה שלאחר מכן.
 
על אף, שהטבח בבאבי יאר היה אולי מבצע ההשמדה הגדול ביותר שבוצע תוך תקופה כל כך קצרה, נדמה כי דווקא בישראל רבים מבני הנוער אינם מכירים את הסיפור של באבי יאר. בעוד שהזיכרון הקולקטיבי מתרכז סביב הגטאות ומחנות ההשמדה בפולין וגרמניה, חשוב לזכור ולהאיר את הזיכרון גם על השואה שהתרחשה על אדמת אוקראינה.
 
אחרי שטבחו ביהודים, בצוענים, בחולים מבית החולים הפסיכיאטרי ע"ש פבלוב, בשבויי מלחמה סובייטיים ואזרחים אחרים, הגיע סך ההרוגים לכ-100,000. מחציתם יהודים.
ב-1943 קיבלו חיילי האס.אס פקודה, להסתיר כל זכר לטבח בבאבי יאר.
 
על אסירי מחנה הריכוז סירצק הוטלה המשימה הקשה מכל- לשרוף את גופות אחיהם הנרצחים. 329 האסירים היהודיים שעסקו בשריפת הגופות הבינו כי גורלם עתיד להיות דומה ובחסות הערפל ביום 29 לספטמבר, 18 מהם הצליחו להימלט בעוד ששאר האסירים, 311 במספר מצאו את מותם. עבודת הטשטוש הנאצית כה הצליחה, עד שלא נשאר כל זכר לקברי ההמונים בבאבי יאר, ולזמן רב לא הוקמה במקום כל אנדרטה לזכר הנרצחים.
 
רק לאחר לחץ ציבורי כבד הוקמה ב-1974 אנדרטה בשטח - ללא ציון העובדה שיהודים היו חלק ניכר מקרב הקורבנות. רק ב-1991 עם נפילת המשטר הסובייטי, הוקמה אנדרטה לזכר הקורבנות היהודיים שמצאו את מותם בטבח בבאבי יאר.
 
בין שאר הלחצים שהופעלו על שלטונות ברה"מ להקים אנדרטה במקום, ידועה הפואמה שכתב המשורר יבגני יבטושנקו עוד ב-1961:
 
באבי יאר / יבגני יבטושנקו

על באבי יאר אין יד ואין מצבה
ערוץ תלול כדמות גולל על קבר
אני אחוז אימה. 
על באבי יאר עשבי בר מאוסים
אילן צופה נזעם כבא לדרוש משפט
פה כל זועק דומם. 
ובגלותי ראשי אחוש כיצד אני הופך שיבה אט אט
ואני עצי בזעקת אין הגה, 
על אלפי אלפים שכאן מצאו את מותם
אני הוא כל זקן שכאן הוצא להורג
אני הוא כל תינוק למוות כאן נורה..
 
עם השנים הפך שטח האנדרטה לזכר הנספים בבאבי יאר, הנמצא בשטח פארק ציבורי לאתר מוזנח ומלוכלך.
כל זה השתנה במהלך השנתיים האחרונות, אז התגייסו חניכי מועדון הנוער-צופים שבקייב לטובת ניקוי ושמירה על האנדרטה לזכר הקורבנות ובכך קשרו קשר בל ינותק לשמירה על זיכרון הנספים. היום, לוקחים חניכי הצופים בקייב חלק בטקסים הרשמיים הנערכים במקום.
 
ביקרתי בחודש דצמבר האחרון בבאבי יאר וקראתי פרק תהילים לזכר הנספים.
ריגש אותי במיוחד הפסל לזכר הילדים והטף שנרצחו בטבח.
הבטחתי להביא את סיפורם ביום השואה תשע"א.
 
מיכאל זץ, מנהל אזור חב"מ, צופים צבר עולמי

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. זוכרים ולא שוכחים...
נכתב על ידי מיכל דויטש גומברוף משבט עידן בתאריך 29/4/2011 בשעה 23:01