zofim.org.il
  
 


 
מחלקת נוער וקהילה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת נוער וקהילה » כתבה: למה בעצם קהילה?

תמונת מגזין למה בעצם קהילה? פורסם על ידי דוד רחמני
בתאריך 7/2/2012
בכתבה זו צפו 5791 גולשים

הדרכה היא חלק גדול בכל שבט. חניכי הקורס עוברים שנה מלאה בהפעלות, ציפיות, שאיפות וידע לשנה הבאה. כולם מתרגשים, מקבלים קבוצה ומתחילים שנת הדרכה מאתגרת ומהנה.

כחברי צוות קהילה, חשבנו מה אפשר לעשות מעבר להדרכה? איך אפשר להביא את השבט לרמה אחת מעל? לצאת מהשגרה של המערכים מהשגרה של החיים מטיול לטיול וממפעל למפעל ולעשות משהו מעבר, משהו שונה, לא רגיל שייתן גם לנו וגם לסביבה.

בנוסף, חשבנו איך אפשר ליצור חוויה ערכית חינוכית מתמשכת לחניכנו ולכל שכונתנו חוץ מפעולות של פעמיים בשבוע.. לאחר חשיבה מרובה הגענו למספר מסקנות:

הראשונה והחשובה שבהן היא שחניכי השבט יהיו פעילים ויוזמים ויעסקו בעשייה מתמשכת ולא רק תגובה לפניות של גורמים אחרים או מתן מענה נקודתי לבעיות. כך למעשה ניצור חוויה ערכית חינוכית רציפה שמוסיפה המון לקהילה ונותנת המון המון לחניכי השכב"ג ולחברי השכבה הצעירה.

מסקנה נוספת שהגענו אליה ואנחנו פועלים רבות להשגתה היא: גיוון בקהלי היעד – לא כולם חייבים להיות בצופים אך השבט שלנו שואף ופועל באופן אקטיבי בכדי שילדים ממגוון רחב ומרבי של קהלי יעד ואוכלוסיות יוכלו לקחת חלק בהוויה ובפעילות של תנועת הצופים כפי שבאים לידי ביטוי בקהילה- דוגמה מרכזית של זה היא ההתנדבות עם נוער בסיכון במועדון קדימה בבני ברק. אנחנו עוזרים להם בשיעורי בית, משחקים איתם, קוראים ספרים, ובעיקר מכירים לעומק אחד את השני. בנוסף להתנדבות הזו אנו מקיימים פעם בשבוע חוג צופים שבית הנוער ביום זה הוא שבט לכל דבר ויש בו פעילויות צופיות לכל הגילאים. בנוסף לעשייה המתמשכת אנו מתנדבים בבית אבות העירוני כחלק מפרויקט ותיקים בתנועה והעשייה המתמשכת ומקיים גם פעילות קבועה עם מועדון ספורט לנכים.

בנוסף לשלוש ההתנדבויות המתמשכות הללו החלטנו להרים את הכפפה ולפתוח מרכז לימודי בשבט שלנו. חניכי השבט באים בימי שלישי, לאחר פעולות, למרכז הלימודי וחברי השכבה הבוגרת משמשים להם כמורים, מלמדים אותם ועוזרים להם בכל דבר שהם צריכים.

דבר נוסף שאנחנו שמים עליו דגש-הוא שהשבט שלנו נרתם פעמים רבות כעזר לעמותות ואגודות שונות אשר לוקחות חלק בעשייה ואחריות חברתית ותורמים רבות לאיכות החברה-השבט כחלק מכלל הקהילה בא במגע וכעזר לארגונים ועמותות ונוצר שיתוף פעולה מדהים בין השניים. בין האגודות שאנו בקשר רציף איתן הן "לתת" ו"גדולים מהחיים".

כאחד שמתנדב וכאחד ששומע מהשכב"ג אני אומר לכם בלב שלם ההתנדבות היא אחד הדברים החשובים ביותר שעשיתי ושאני עושה בצופים. היא נותנת לנו כל כך הרבה כבני אדם, גורמת לנו להסתכל על כל התמונה ולצאת מהקיבעון המחשבתי, דברים כאלו כמו התנדבות זה מה שמעצב את הנוער ומה שמחזיק את החברה. אנחנו מאמינים שכל אחד, יכול לחשוב על מקום או מוסד כלשהו שנוכל להשתלב בו. החשוב הוא להגדיל ראש ולהרחיב אופקים. לצאת קצת משגרת השבט ובכך אולי להשפיע על החברה שמסביבנו.  

ומה המטרה שלנו? מה יוצא לנו מזה?

הציפייה שלנו היא שאותם ילדים יגדלו בחברה בטוחה, אוהבת ערכית, ומשכילה. אנחנו רק חלק מהפאזל בחייהם. המטרה היא, שהילדים יראו בחלק זה כחלק נוסף להרכבת כל הפאזל. הפאזל כולו- מדמה את הגשמת השאיפות והמטרות שלהם!

 

ולבסוף משל קצר: זהו סיפורו של סופר השוהה בבית מלון על חוף הים ומחליט לקחת פסק זמן מעבודתו, בהליכה לאורך החוף, ממרחק מה הוא מבחין באדם, אשר נראה כרוקד על החוף. בסקרנותו הוא מחליט לברר את פשר הדבר. בעודו מתקרב אל הרוקד הוא רואה כי זהו צעיר וכי הוא אינו רוקד, כי אם משליך עצמים מהחוף אל תוך האוקיינוס.
הוא מתקרב אל האיש ומגלה, כי האיש מרים מהחול כוכבי ים, שאלפים מהם נותרו שם עם בוא השפל, ומשליך אותם חזרה אחד אחד, אל תוך האוקיינוס.
הסופר שואל את האדם, מדוע הוא לוקח על עצמו מטלה שכזו? והאיש משיב, כי אם הוא לא יעשה זאת, כוכבי הים ללא ספק ימותו. בנקודה זאת לועג הסופר לאיש ומודיע לו, כי ישנם קילומטרים על קילומטרים של חוף ועשרות אלפי כוכבי ים, ושלא ייתכן כי הוא באמת מאמין, שמה שהוא עושה אכן ישנה במשהו. האיש הצעיר עוצר לרגע וחושב על הטיעון. ואז הוא מרים כוכב ים נוסף מהחול ואומר לסופר בעודו משליך אותו חזרה לים...

זה משנה…לאחד הזה...

 

אז אני ממליץ בחום לכל אחד ואחת מכם צאו להתנדב ולתרום לחברה! אפילו אם תשפיעו על מישהו אחד, על קבוצה קטנה-  השגתם את המטרה ומיד תראו איך גם את מרגישים טוב הרבה יותר...

 

דוד רחמני, מרכז קהילה, שבט ירקון

 

מתוך ייעוד התנועה: ייעוד התנועה הנו להקים ולפתח מסגרות חינוכיות – ערכיות, בהן יפעלו ילדים ובני נוער בכל רחבי הארץ במגוון פעילויות חברתיות חווייתיות המהוות עבורם מקור לפיתוח אישי, לבילוי והנאה." "העשייה החינוכית בתנועת הצופים תתמקד בערכי חברות ורעות, בנתינה ומעורבות חברתית"

 

צוות קהילה בהנהגתו של דוד רחמני יחד עם שכב"ג ירקון עושים תהליך קהילה מלמד ומעורר מחשבה. יישר כוח!

במידה וגם אתם רואים בשבט שלכם כמסגרת שיכולה ואף חייבת לתת מענה לקהילה, אך אינכם יודעים כיצד לעשות זאת- אתם מוזמנים לפנות למחלקת נוער וקהילה!

המחלקה עוסקת בקידום הראייה הקהילתית בתנועה ומסייעת להטמיע תוכניות שונות בשבטים הפרוסים ברחבי הארץ בכלל ובפריפריה בפרט.

כמו כן, מרכזים צעירים, צוותי קהילה ופעילים העוסקים בנושא זה מוזמנים להגיע לפורום צוותי קהילה ארצי שייערך ב-9.2.12.

פרטים באתר של המחלקה!

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה