zofim.org.il
  
 


 
אתר פורים בצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר פורים בצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: למה אתה צוחק?

תמונת מגזין למה אתה צוחק? פורסם על ידי נאהב אורן
בתאריך 5/3/2012
בכתבה זו צפו 5184 גולשים
נכתב במקור על-ידי עלון קול צופייך ופורסם כאן
הצחוק והשמחה, על אף שהן שתי תנועות שונות בנפש האדם, מועלות על נס בערבוביא בימי הפורים המתקרבים. האווירה המשחררת שחג הפורים מביא איתו, באה לידי ביטוי באופנים שונים כמו שמחה, שיכרון הוללות קונדסיות שבכולם על אף השוני המילולי ניתן למצוא את הצחוק.

לכאורה, הצחוק וההומור הם חלק מצורת התבוננות ש"זורמת עם המציאות", לא לוקחת אותה ברצינות ומכניסה קלות ראש אל מול הקושי והרצון לשרוד את החיים. כאשר מופנה הצחוק למטרה כזו יש בו משהו בריא ומרומם.

הרב יהודה אריה לייב אלתר, 'השפת אמת', התייחס לנושא הצחוק בפרשת וירא של שנת תרמ"ג. בדבריו הוא מפנה אותנו להבחין בסיפור ישמעאל ויצחק המצחקקים להם, ובשרה שלאחר שראתה את ישמעאל מצחק עם יצחק ביקשה מאברהם לשלח את ישמעאל והגר. השפת אמת מבחין בשוני בין צחוקו של יצחק לצחוקו של ישמעאל ונותן פשר מעניין להחלטה של שרה.

שרה רואה שוני בין הצחוק של ישמעאל לצחוקו של יצחק. השפת אמת מפנה אותנו להתבונן אל מקורו של הצחוק וממה הוא נובע? מה המחשבה או התנועה הנפשית שהניעה אותו לצאת?

אף שכלפי חוץ הצחוק נשמע אותו דבר, אותו פרץ ווקלי, למעשה יש שוני. כשמסתכלים אל תוך לב האדם הסיבה יכולה להיות שונה בתכלית. שרה מזהה בצחוקו של ישמעאל צחוק של "ניהיליסט" שאומר 'לית דין ולית דיין', והיא מפחדת שצחוק זה ישפיע על יצחק שצוחק ממקום שמעלה אותו מעל המציאות אך שם הוא פוגש ביראה בקב"ה ודרכו הוא פועל בעולם. נשאלת השאלה על מה מצביע השפת אמת? ולמה זה כל כך משנה ממה נובע הצחוק שלי?

זיגמונד פרויד אבי תורת הפסיכואנליזה, טען שהצחוק הוא סיטואציה שבה האדם מאבד שליטה על דברים שהוא מנסה להדחיק, ובזמן הצחוק אותם דברים עלולים לפרוץ החוצה. ניתן לומר שיש בצחוק אלמנט של חשיפה של העולם הפנימי של האדם ולכן אולי כדאי באמת "להתייחס לצחוק קצת ברצינות" או לפחות למקור הצחוק שלי, כי אולי הוא מאפשר לי הזדמנות להכיר את עצמי ללא הדחקה. דבר שלא תמיד יוצא במציאות היום יומית.

אז ממה אנחנו צוחקים? ממקום אוהב, ממקום מזלזל, ממקום שמח או אולי סתם כי זה מהנה. השאלה היא אישית, אינטימית. בכנות, רק אני מרגיש את התשובה, ורק אני אתמודד עם האבחנה מאין נובע הצחוק שלי.

 

יש סיפור אינדיאני קצר על ילד קטן שאביו (הצ'יף) מלמד אותו שבתוכו יש שני זאבים, אחד טוב ואחד ואחד רע, והם רבים ביניהם. כאשר הילד שאל "ומי מנצח בסוף?" ענה לו הצי'ף "מי שאתה תאכיל יותר".

אווירת הפורים שתאפוף אותנו בחג הקרוב יכולה לשחרר אותנו בכול מיני אופנים בשיכחון ובשיכרון ולאפשר לנו להגיע "לעד דלא ידע" מי הוא מי? ולתת לנו התבוננות חופשית ומכילה על האוכלוסיה והחברה שסביבנו.

רק רגע לפני ההרפיה והשכחה מי הוא המן ומי הוא מרדכי. ניתן לחשוב לרגע מאיפה אני אצחק השנה או איזה זאב יהיה יותר שבע אצלי.

מצטער על הכבדות אבל קחו את זה כמתאבן נוסף

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה