zofim.org.il
  
 


 
שבט אחווה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט אחווה » כתבה: חאקי

תמונת מגזין חאקי פורסם על ידי ניצן
בתאריך 25/3/2007
בכתבה זו צפו 3302 גולשים

החאקי

מדי החאקי הם הלבוש הרשמי של תנועת הצופים בעולם. את ההשראה לצבע קיבל מייסד הצופים, רוברט באדן-פאוול, ממדי הצבא הבריטי בהודו שהיו צבועים גם הם בחאקי. כיום חלק מהתנועות בעולם כבר אינן משתמשות במדי חאקי, אך זה נותר הצבע המזוהה ביותר עם הצופים והצופיות.

באדן פאוול על חאקי

בכל העולם כוללת תלבושת החאקי חולצה ומכנסיים, בד"כ עם צירוף של עניבה לפי קריטריונים שונים. בחלק גדול מהתנועות מצורף לתלבושת גם כובע צופי בצבע חאקי.

למה חאקי?

מדוע בחרה תנועת הצופים העבריים להשתמש דווקא בחאקי בתור המדים הרשמיים שלה? נהוג לציין ארבע סיבות:

אחידות- יצירת סמל זהה לכל הצופים.

ייחוד- החאקי ישמש כמאפיין מיוחד של תנועת הצופים ויפריד אותה מתנועות אחרות (ברוב התנועות בישראל נהוג ללבוש חולצות כחולות עם שרוך).

שוויון- כל הצופים ילבשו את אותם המדים ללא הבדלי דת, גזע ומין, ובעיקר ללא הבדלי מעמדות.

הסוואה- זוהי סיבה היסטורית וסמלית: מקור הצופיות הוא בטבע (ולכן קרויים הצופים באנלית "scouts"- סיירים), והחאקי הוא צבע מצויין להסוואה ולשימוש בטבע (הוא לא נקרע בקלות, הוא עמיד, אין בעיה ללכלך אותו).

עוד עובדה חשובה- יש לזכור שבעבר החאקי היה בגד נפוץ שנמצא בכל בית (בד"כ כבגד עבודה) ולכן הוא היה קל להשגה. הוא גם מסמל את החלוציות שהתקיימה בארץ לפני קום המדינה ובה השתתפו הצופים.

"חאקי, חאקי חאקי..."- כתבה באתר הצופים על החאקי בימינו

 

העניבות

העניבות בצופים העבריים מתחלקות ל3 סוגים: לפי שכבת גיל, לפי תפקיד ולפי הכשרה. העניבות לפי שכבת גיל נמצאות בשימוש בין הכיתות ד'-ט', והעניבות לפי תפקיד מכיתה י' והלאה. בנוסף, קיימות לעיתים עניבות שמוענקות לצופים שעברו הכשרה מיוחדת, והן עדיפות על העניבות האחרות (עניבת "תג היער").

 

הדרגות

הדרגות נתפרות על כיס שמאל של חולצת החאקי, ומסמלות את רמת ההכשרה הצופית של החניך. הדרגות מוענקות מדי שנה לאחר מבחן "מעבר הדרגה" ביום הצופה, והן מחליפות אחת את השנייה (כלומר- צריכה להיות רק דרגה אחת על החאקי).

כל הדרגות מוקפות בחבל- לסמל את הצופיות. מדרגה לדרגה יש התפתחות ברמת ההכשרה הצופית, הבאה לידי ביטוי בכך שבכל דרגה מקבל החניך חלק מסמל תנועת הצופים העבריים:

דרגת ניצן- מוענקת לחניכי שכבת "עופרים" (כיתה ד') המתחילים את דרכם בתנועה. העופר המופיע על הדרגה מסמל את היותם של חניכי ד' הצעירים בשבט.

דרגה ג'- מוענקת לחניכי שכבת "נחשונים" (כיתה ה'), ומסמלת את ההכשרה הצופית הראשונה שקיבלו. הדרגה כוללת עלי החבצלת ועלי התלתן, שהם חלק מסמל תנועת הצופים העבריים. הדרגה נענדת במקום דרגת הניצן.

דרגה ב'- מוענקת לחניכי שכבת "משוטטים" (כיתה ו') ומסמלת את ההכשרה הצופית הנוספת שקיבלו החניכים ואת המשך התפתחותם בתנועה. הדרגה כוללת מגן דוד, שהוא חלק מסמל תנועת הצופים העבריים. הדרגה נענדת במקום דרגה ג'.

דרגה א'- מוענקת לחניכי שכבת "חותרים" (כיתה ז'), ומסמלת התקדמות נוספת בהכשרתם הצופית. הדרגה כוללת עלי חבצלת ותלתן (המופיעים על דרגה ג') ומגן דוד (המופיע על דרגה ב'). הדרגה נענדת במקום דרגה ב'.

דרגת הצופה- מוענקת לחניכי שכבת "מבטיחים" (כיתה ח'), ומסמלת את סיום הכשרתם הצופית הבסיסית והפיכתם מחניכים בתנועה לחברי התנועה. הדרגה כוללת את הסמל המלא של תנועת הצופים העבריים, כולל הסיסמא "היה נכון". הדרגה יכולה להינתן ביום הצופה או לאחר ההבטחה שעוברים חניכי ח'.

 

סמלים נוספים

"צופי ישראל" בעברית, ערבית ואנגלית- את תגי "צופי ישראל" רשאי לענוד כל חניך בתנועה על השרוולים (שמאל בעברית ואנגלית וימין בעברית וערבית).

דגל ישראל- את דגל ישראל רשאי לענוד כל חניך בתנועה. הסמל מבדיל בין את צופי מדינת ישראל מצופי שאר העולם. יש לענוד אותו מעל הכיס השמאלי.

סמל התאחדות הצופים והצופות בישראל- נענד ע"י חברי השכבה הבוגרת על כיס ימין. זהו סמל התאחדות הצופים- ארגון הגג של צופי ישראל המאגד את ששת ארגוני הצופים הפועלים במדינה:

- תנועת הצופים העבריים

- ארגון צופי בתי-הספר הערבים

- ארגון הצופים הדרוזים

- ארגון הצופים האורתודוקסים

- ארגון הצופים הקתולים

- ארגון הצופים הערבים (מוסלמים)

. הסמל כולל את עלי התלתן ועלי החבצלת (סמלי הצופות והצופים), המנורה (סמל מדינת ישראל) ו"היה נכון"- סיסמת הצופים. החבל מסמל את הצופיות המעשית המאגדת את כולם יחד.

סיכת העופר- מוענקת לחניכי שכבת העופרים (ד') ביחד עם דרגת הניצן, ונענדת עד קבלת סיכת ההבטחה בכיתה ח'. יש לענוד אותה על החלק הימני של דש הכיס השמאלי.

סיכת ההבטחה- כוללת את סמל תנועת הצופים העבריים, ומוענקת לחניכי שכבת המבטיחים (ח') לאחר טקס ההבטחה ונענדת במקום סיכת העופר. יש לענוד אותה על החלק הימני של דש הכיס השמאלי.

סיכת התאחדות הצופים והצופות בישראל ("פדרציה")- נענדת ע"י חברי השכבה הבוגרת וכוללת את סמל התאחדות הצופים. יש לענוד אותה על החלק השמאלי של דש הכיס השמאלי.

סיכת בוגר- דומה לסיכת ההבטחה אך קטנה יותר וכוללת את סמל תנועת הצופים העבריים. נענדת ע"י בוגרים בלבד על צד שמאל של הצווארון.

 

אז איך זה בעצם צריך להיראות (לדוגמא: חאקי של מדריך)?

פרסם כתבה »