zofim.org.il
  
 


 
גרעין דרך לוטן
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » גרעין דרך לוטן » כתבה: תרומה נטו

תמונת מגזין תרומה נטו פורסם על ידי גל ששון
בתאריך 8/1/2013
בכתבה זו צפו 3649 גולשים

שנת שירות. שנה של עשייה, של אחריות חברתית ואישית, של יוזמה.
שנה של מודעות, של חשיפה ויציאה מהבועה, של תרומה. רשימה של ערכים שכל כך מוכרים לנו בצופים, מהפעולות שעברנו בנושאים האלו בתור חניכים, דרך העשייה כשכב"גיסטים ובתפקידים של הדרכה, ראשג"וד, יו"ריות, פעילות וריכוז ועד השלב שנראה פתאום כל כך מתבקש ברצף הזה- שנת שירות.
שנה שלוקחת את כל מה שלמדנו, את כל הדברים שהתחנכנו עליהם, ונותנת לנו את המקומות האידיאליים ליישם אותם.

תנועת הצופים מפעילה 11 גרעינים של שנת שירות, כל אחד פותח אינספור דלתות לעשייה משמעותית בתחומה. מעבודה במסגרות חינוכיות וטיפוליות לנוער בסיכון, חיזוק הקשר עם אוכלוסיות חלשות במדינה, פעילות צופית בחלק נכבד מהשבטים בארץ, פעילות דרך אומנות ודרך חיבור לטבע, ועוד ועוד ועוד... עובדים בשיטת "תעביר את זה הלאה"- לוקחים את מה שקיבלנו לאורך השנים שלנו בצופים ומעבירים את זה דרך התרומה שלנו בכל מקום שרק ניתן- לאו דווקא בתרומה ישירה לתנועת הצופים (אבל גם, כמובן) אלא גם במסגרות אחרות בכל רחבי הארץ שמאפשרות לנו לעזור ולפתח. זה דבר שהוא לא מובן מאליו. ההשקעה הרבה של המשאבים, כוח האדם והאנרגיות בתרומה נטו לעשייה חברתית במגוון תחומים ומסגרות במדינה, בלי ציפייה לתמורה ישירה לצופים, מייחדת את התנועה שלנו מהרבה תנועות ומסגרות אחרות שמשקיעות בעשייה בתוכן ובשנת שירות שמחזירה ישירות לאותו מקום, עשייה שגם היא ללא ספק משמעותית וחשובה, אבל שונה מהעשייה שלנו בדרך ההמשך בצופים.

גרעין דרך לוטן הוא גרעין קטן (5 ש"שנים) שעובד עם עמותת "דרך לוטן". העמותה הוקמה בשנת 2006 לזכרו של לוטן סלוין ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה בעת שסייע לחלץ פצועים. הוריו החליטו לקחת את האהבה שלו לטבע ולמדבר ואת הרצון שלו לעבוד עם אוכלוסיות של נוער בסיכון ולהקים מפעל הנצחה שישלב את שני הדברים הללו. במסגרת העמותה אנו מוציאים נערים ונערות ממסגרות חינוכיות וטיפוליות למסעות הישרדותיים במדבר, שבמהלכם הם מתמודדים במשך כמה ימים עם הקשיים שהמדבר מציב בפניהם ומחזקים את תחושת העצמאות והמסוגלות שלהם באמצעות הכלים שאנו מעניקים להם.
 אנחנו, כש"שנים בעמותה, מדריכים חוליות במסעות האלו (אחרי שעברנו קורס מדריכי טיולים- תו תקן) וכן מפתחים תחומים שונים בעמותה. אז נכון, אנחנו לא מדריכים על חאקי. ולא, החניכים שלנו הם לא חניכי צופים. אבל ה"צופיפניקיות" שבנו באה לידי ביטוי באופן מובהק בעבודה השוטפת שלנו- מהרקע בהדרכה שרכשנו כשכב"גיסטים, ועד החיבור לטבע, המפגש עם חבר'ה קצת שונים מאיתנו וכמובן הערכים הרבים שהוזכרו קודם ומלווים אותנו בכל דבר שאנחנו עושים.
 
ועם כל זה, העבודה שאנחנו עושים וההכשרה שרכשנו בתחילת השנה מאפשרת לנו להשתלב בתחום הטיולים בצופים. בטיולי חנוכה דרום, שקרו ממש בחצר האחורית שלנו ברחבי הנגב, התאפשר לנו ללוות מספר שבטים ולעזור להם במהלך הטיולים, ואנו מקווים שגם בהמשך השנה נמשיך לעבוד עם שבטים בכל התנועה בתחום הטיולים והדרכת השטח.

תנועת הצופים העניקה לנו את ההזדמנות לעשות שנה משמעותית ומיוחדת במינה ולקחת חלק בפרויקט מדהים שאין שני לו בארץ, ועל זה אנו מודים מאוד. הקורס שאיתו פתחנו את השנה היה ייחודי ומלמד, הדרכת המסעות מאפשרת לנו להיחשף לאוכלוסיות שאותן לא הכרנו ולאט לאט לצאת מהבועה שממנה אנחנו מגיעים ואליה היינו רגילים, וכל רגע מהשנה הזאת מרגיש משמעותי ומזכיר לנו למה בחרנו לצאת לשנת שירות, ולמה דווקא דרך הצופים. אנו מאחלים לכל אחד ואחד שיחווה שנה משמעותית כזאת במסגרת שתתאים לו ושאליה הוא הכי מתחבר- לאלו מכם שעכשיו עושים שנת שירות ונמצאים בעיצומה של העשייה, לשמיניסטים שעכשיו בוחרים היכן יעבירו את השנה הבאה, וכמובן לשאר השכב"גיסטים והחניכים שבעתיד יגיעו גם הם לרגע שבו יחליטו איך הם ממשיכים את הדרך שהתחילו בצופים.

שתהיה המשך שנת פעילות פורייה ומשמעותית,

גל ששון, קומונה ג'- גרעין דרך לוטן 2012-2013

  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה