zofim.org.il
  
 


 
שבט יובל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט יובל » כתבה: נקודת מבט אחרת

תמונת מגזין נקודת מבט אחרת פורסם על ידי דינה קדם
בתאריך 18/4/2013
בכתבה זו צפו 7200 גולשים

 טיול פסח בשבט יובל לא מתחיל ביום היציאה לטיול, אלא זמן רב מראש. והרי זה ברור מאליו לא? ייתכן וזה ברור מאליו אבל להכנה מראש יש משמעות מכרעת לגבי התוצאות בשטח, וככל שההכנה מראש וחשיבה על כל הפרטים הקטנים כגדולים, כך נתונה הצלחת הטיול.

אני כותבת מילים אלו כאמא לילדים בשבט יובל. אמא שחשוב לה להיות מעורבת אבל לא מתערבת. כאשר הצטרפתי להורים המבשלים בשבט הבנתי מהר כי מאוד ברור מי אחראי על מה. אנחנו ההורים וראש השבט, ישי לבקוביץ בראשנו, לא מתערבים בחלקים הארגוניים פרוצדוראליים של מסלולים (למעט ראש השבט אשר מתוקף תפקידו כן לוקח חלק בחלקים הארגוניים) כמו: לינה ותכני הטיול, אלא מהווים כרשת תמיכה לצוות השכב"ג המוביל את השבט בגאון וגאווה כאשר המרכזים נדב, שחר וירדן עומדים בראשו. ההורים המבשלים אמונים בעיקר על החלק הקולינארי - ואת זה אנחנו יודעים לעשות היטב!!!

בראש צוות ההורים עומדים ברוך הלל, שועל ותיק, אשר נשאר להתנדב בשבט גם כשילדיו כבר אינם חניכים בו וישי לבקוביץ ראש השבט. ההורים כולם מגיעים בהתנדבות ואל שורות הוותיקים כל פעם מצטרפים חברים חדשים. המטרה של ההורים המבשלים היא שמהראשון ועד אחרון החניכים יאכלו באופן בריא ומאוזן (בדגש על כך!) ולא יישאר חניך רעב. הדאגה היא לכלל החניכים! לא יהיה חניך שלא יצא לטיול כזה או אחר בשל בעיות של רגישויות ואלרגיות למזון. עוד בתכנון הראשוני טרם יציאה לטיול, התפריט שלנו ייקח בחשבון את החניכים בעלי הצליאק, אלרגיות לחלב ביצים ועוד. הדאגה היא אינה רק ברמת המזון אלא אף ברמת הכלים המיוחדים והפרדה בין הכלים שלהם לכלל הכלים.

עד כה היה החלק שלנו ההורים, אשר עליו אני יודעת בעיקר לשתף. מעצם היותי בשטח כל ימי הטיול, היה לי ברור כי גם החלקים המאסיביים של הכנת הטיול תוכננו בקפידה מראש. הייתה חשיבה לרמת הפרטים מה יקרה בכל יום, כולל חשיבה על האלטרנטיבות במקרה של גשם ושיבושים נוספים. דוגמה לכך הייתה שכאשר היה ברור שהגשם עומד להגיע, כול החניכים הועברו מבעוד מועד ללינה בשטח מוגן. למרות הגשם החזק שירד בלילה, כול החניכים קמו יבשים וחמימים. כמו כן, האוטובוסים כולם עמדו לרשות השכב"ג והחניכים, וזאת על מנת שניתן יהיה לעשות הסעות והקפצות בהתאם לצרכים העולים בשטח.

למרות הגשם ומזג האוויר שלא היה מאוד יציב ביום האחרון, הוחלט על המשך פעילות וזאת מתוך חשיבה כי יש משמעות לכך שלחניכים תהיה חווית טיול מלאה גם כשקצת יותר קשה. כמובן שלהחלטה התלוותה פעילות מותאמת לתנאים החדשים. מחד, לא נלקחו סיכונים והחניכים לא הורדו לשטח אשר עשוי להיות בוצי וחלק, מאידך, הם נלקחו לחיק הטבע ועשו שם פעילויות הדרכה חינוכיות עם צוות ההדרכה המדהים והאיכותי של השבט.

שבט יובל, אשר תכנן כול מהלך מבעוד מועד, יכול לומר בגאווה כי טיול פסח שכבות ד'-ה'-ו' היה מוצלח ביותר. וזאת למרות מזג האוויר והגשם אשר ירד לפרקים. החניכים חזרו הביתה יבשים, צרודים, עייפים (ואוי ואבוי למי שחוזר מטיול צופים לא צרוד ועייף), שבעים וחשוב יותר מכול, עם תחושת הצלחה ותחושת שייכות! תחושת שייכות לקבוצה, למדריך/כה, לרשג"ד/ית שדאגו להם כל הזמן, לגדוד ולשבט עצמו. הם הרגישו לאורך הטיול שתמיד יש מי שדואג להם ושהם חלק ממשפחה גדולה (מעבר למשפחתם הפרטית), משפחת שבט יובל!!!

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה