zofim.org.il
  
 


 
מחלקת הדרכה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת הדרכה » ארכיון הכתבות » כתבה: חוויות מכנס הכתיבה של המסע בצופים

תמונת מגזין חוויות מכנס הכתיבה של המסע בצופים פורסם על ידי שחר ברטל
בתאריך 23/1/2014
בכתבה זו צפו 3328 גולשים

 הרבה זמן לא חזרתי ממפעל/אירוע בצופים עם הרגשת סיפוק כזאת. אם אנסה להשוות, אני מרגיש כמעט את מה שהרגשתי בסוף מחנה הקיץ. מלא בגאווה.

אז מה היה שם?

הגענו לאשקלון לבית מלון (כן כן, לבית מלון. תכף נדבר על זה)  במטרה ברורה: להשפיע. להשפיע על ההדרכה משנה הבאה והלאה בתנועה. אבל באיזה שהוא מקום עדיין פחדתי שיהיה כאן עוד איזה מפעל צופים שיש אלף דברים שאפשר לשפר בו בארגון....

 

הגענו לבית מלון באשקלון מסודר ונקי, כשעל מסכיו כתוב בענק הלוגו של "המסע בצופים". נכנסנו לאולם בו כ200 אנשים לבושי חאקי: מזכ"ל התנועה ויו"ר התנועה, מרכזי הנהגות, מנהלי המחלקות הבכירות, מדריכי שכבה, ראשי שבטים, מרכזי שבטים ושכבגיסטים. (ואפילו חניכי שכב"צ (!) ד'-ז' מהשבטים באיזור שהגיעו בהפתעה ותרמו לנו את זווית הראייה שלהם)
כולנו שם במטרה ברורה : באנו להשפיע. באנו לשנות. ולא, זה לא משפט בחירות לראשות הממשלה, זו המציאות.

התכנסנו באולם, נתנו לנו מדבקות עם השם ועם סימון לאיזה שכבה אני הולך לכתוב פעולות. לאחר שהתיישבנו נעמד מנהל מחלקת ההדרכה בתנועה והסביר איך עומדת להראות ההדרכה בשנה הבאה בצופים (ראיתם את הסרטון היפה ביוטיוב?)

 

אח"כ נכנסנו לאולם ענק. עם פינת קפה ועוגות, מלא ספרי הדרכה, ספרי השראות, מחשבים, סורקים, מדפסות, מסכים, שולחנות עגולים וכמה אנשים עם חאקי שהסבירו לנו מה לעשות. התיישבנו בשולחנות, 4 אנשים בשולחן. בכל שולחן ישב מרכז שבט, איש צוות הנהגה (מרכז הנהגה/צוות הנהגה), בוגר התנועה (מדריך שכבה/ראש שבט/בוגר שבט) והכי חשוב (באמת) – שכבגיס"ט.

 

כל שולחן כתב מסלול לפרק זמן ספיציפי לשכבת גיל ספיציפית. המפה של השולחן הייתה דף עיתון ענק בצבע חום (כן, קישקשנו על המפה. זה ממש כיף), הייתה קערה במרכז השולחן עם המון טושים ועפרונות. 9 דפים בגודל A3 צבעוניים לפי הפורמט החדש עם הסבר, כלים וכיוון – על השאלה המנחה אותה אנחנו כותבים ב "זמן התוכן" (שאורכו משתנה בין שכבה לשכבה) ומדבקות עם רעיונות למתודות שכיוונו ועזרו לנו לכתוב.

 

 

על כל פעולה שסיימנו פתחנו את המחשב ולפי פורמט מסודר וברור שלחנו לתנועה.
 קיבלנו בלון הליום בצבע השכבה עליה כתבנו שקישט לנו את השולחן (מספר הבלונים=מספר הפעולות), כל כמה דקות התיישב בחור שנקרא "פרפר שכבה" (שבפועל הוא מרכז הנהגה ומעלה) ועזר לנו לכוון אותנו לפעולות הנכונות וערכיות.

 

בשורה התחתונה, אני יושב בשולחן עם שכב"גיסטית מהנהגת דרום, מרכזת הדרכה בהנהגת איילון ובוגר התנועה שריכז בעבר את הנהגת רמת גן, מסתכל ימינה ושמאלה ורואה עשרות שולחנות שמורכבים מבערך 4 אנשים, שפשוט יושבים יומיים וכותבים פעולות. עזבו את זה- הם יושבים יומיים וכותבים ערכים. עזבו את זה – הם יושבים יומיים וחושבים חינוך, לוקחים את זה כל כך ברצינות. מבינים שהחל מהשנה הבאה הם הולכים להשפיע על כל התנועה. פשוט אולם ענק שמורכב מאנשים שעזבו את החיים שלהם ליומיים והחליטו להשפיע, לעזור, לחשוב חינוך. מדהים.

 

קצת על זה שזה היה בבית מלון ושניכרת השקעה כספית מרובה וענקית, עם סדנאות מיוחדות שהעשירו אותנו, הצגות, סרטונים מיוחדים וציוד איכותי-
נכון שקל ישר להגיד שזה מוגזם - אבל ניכרת רצינות. ברגע שהגענו לשם לא יכולנו שלא להשקיע. כי השקיעו בזה כל כך. כי התייחסו ל"מסע" הזה ברצינות. וזה גרם לכל אחד ואחד שם לקחת את הכל בשיא הרצינות והמחשבה. בלי להתפשר, כל מה שנכתב נכתב לאחר המון השקעה. נתנו לכולם את התנאים הכי טובים לכתיבת פעולות שילוו את התנועה בשנים הקרובות. אי אפשר היה אחרת וללא ההשקעה הגדולה, סביר להניח שהכותבים היו מתייחסים לזה פחות ברצינות.

 

דיברתי עם חבר שלי שהוא מרכז בוגר גם, ויצא לנו להבין יותר את ההשקעה של המדריכים בשבטים שלנו. שלכם. תראו, סיימנו את הסמינר מותשים מעייפות. והבנו שבכל שבוע אתם יושבים וכותבים שעות פעולות. מלאי גאווה הבנו ונזכרנו כמה אתם משקיעים יום יום. כמה זה קשה, לעניין את החניכים ולחשוב על מתודות שונות בנושאים שונים. ועוד לשמור על ריכוז.

 

אני אסיים ואגיד שאני כל כך שמח שלקחתי חלק במפעל משמעותי כל כך. ובאמת שריגש אותי לשבת שם יחד עם המון אנשים שיש מלא מה ללמוד מהם. אבל למרות שישבו שם מרכזי שבטים, מרכזי הנהגות, מזכ"ל התנועה וכדומה. השכבגיסטי"ם שישבו איתנו בשולחנות נתנו לכל פעולה את הפן הריאלי. הם באמת ידעו מה יעבוד ומה לא. מה כדאי לעשות ועל מה אפשר לוותר. כי אתם חיים את השטח.

עם כל האנשים המיוחדים שישבו שם ויצא לי לדבר איתם, הכי ריגש שאותי שבסמינר לקחו חלק 2 שכבגיסטיו"ת מהשבט שאני מרכז. שראיתי כמה אתן חושבות, משקיעות, נהנות ומבינות כמה משמעות יש לכן וליומיים האלה שנתתם את כל האנרגיה שלכן. הפסדתן בית ספר והשפעתם רבות על התנועה. גאה ומעריך מאוד! 

 

 

צאו לחוויות, אל תגידו לא. תשברו שגרה. צאו לסמינר, מועצות, משלחות, פעולות וכל דבר שיכול לתת לכם לחיים לסיפוק, חוויות, הרגשות טובות וכלים להתמודדות בחיים. 

 

 

המשיכו בעבודה שלכם, ההשפעה שלנו היא רבה! 

 

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה