zofim.org.il
  
 


 
מחלקת הדרכה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת הדרכה » ארכיון הכתבות » כתבה: היה נכון לפוליטיקה

תמונת מגזין היה נכון לפוליטיקה פורסם על ידי נלי מרקמן
בתאריך 4/2/2014
בכתבה זו צפו 2587 גולשים

  היה נכון לפוליטיקה / נלי מרקמן , מנהלת מחלקת הדרכה

 כמות הכותרות והדיווחים לה זכתה פרשת המורה אדם ורטה ועוצמת הלהבות שהיא הבעירה, מותירה אותי בתחושה לא נוחה. ניסיון להבין עם מה בדיוק לא נוח לי, מביא אותי שוב ושוב אל ההבנה שככל הנראה מסתתרת לה כמות לא מבוטלת של צדקנות והתייפייפות נפש, בקרב מי שמצאו עצמם מופתעים מהעבודה שמורה מרשה לעצמו לומר את דעתו בכיתה.
 חברים יקרים, מהות החינוך היא להשפיע ואחד מתפקידיו החשובים של המחנך הוא להוות דוגמא חיה למה מצופה מאדם במשטר הדמוקרטי. המשטר, למקרה שלרגע שכחנו, שמצפה מאתנו ללמוד על העולם, לגבש עליו דעה ולפעול למענה. וכן, לזכור גם שלמי שחושב אחרת, יש את אותה הזכות בדיוק.

מחנך נכנס לכיתה כדי להשפיע. זאת נקודת המוצא. זה מה שיוצג כסלוגן של כל אותן מכללות לחינוך אשר רוצות לגייס סטודנטים איכותיים לבוא בשעריהן. ולא רק שמחנך נכנס לכיתה כדי להשפיע – אנחנו רוצים אותו כזה. ההשפעה הזו היא תמצית תחושת השליחות שאנו מייחלים למצוא בקרב המורים והמחנכים שאמונים על עתיד ילדינו.

ועכשיו, אחרי שהנחת העבודה לפיה מורה צריך להשפיע על תלמידיו כבר כאן, בואו נתחיל לבחון יחד, את המקרה של אדם ורטה.

לצורך הניתוח, אנחנו צריכים ללבן יחד עוד שתי סוגיות. האחת, האם מותר למורה לדבר פוליטיקה בכיתה ולאור הדיון הפוליטי להשמיע את דעתו והשנייה ( והיותר חשובה לטעמי) היא אם אכן מותר לדבר פוליטיקה, איך נכון לעשות זאת.

מניחה, שלהבדיל משאלת ההשפעה של המחנך שיכולה אולי לעורר הסכמה, כשהפוליטיקה עומדת בפתח קופצים אצל חלק מאתנו כל חיישני הממלכתיות וגורמים לנו לסלוד מהנושא. רגע לפני שאנחנו סולדים ממנו, אני מציעה שנערוך יחד תרגיל מחשבתי קצר -

אם מורה חובב תיאטרון מצליח לסחוף את תלמידיו אחריו וחלק לא מבוטל מהם הולך ללימודי משחק, זה בסדר? אני מניחה שתשובתכם בהקשר זה תהיה חיובית – ומדוע שתתנגדו? מה רע בכך? מדובר במקרה של מורה מסור אשר השפיע על תלמידיו ופתח בפניהם עולמות חדשים (ועל הדרך גם, ככל הנראה, גזר עליהם אורח חיים מאוד מאוד מסוים המאופיין בהכנסה מאוד מאוד מסוימת).

ובואו נמשיך בתרגיל – אם מורה שלוקח, בדרך קבע, חלק במאבקים על איכות הסביבה מצליח לסחוף את תלמידיו לרעיון שמירת הטבע ומביא אותם לצאת כנגד מי שמתכננים לבנות בנין בריאה הירוקה השכונתית, זה בסדר? למה לא? הרי אנחנו רוצים נוער אקטיבי ומעורב ובוודאי רוצים גם סביבה יותר ירוקה.

ועכשיו בוא נחשוב ביחד –

למה כשמדובר על פוליטיקה, אנחנו נרתעים ברגע ומיד שולפים את הכרטיס האדום? מה בפוליטיקה מפחיד אותנו כל כך וגורם לנו שלא לאפשר לה לפרוח בין כתלי הכיתה?

אם תשאלו אותי – אין סיבה לחשש. החשש האמיתי בעיני הוא המצב בו הפוליטיקה מפחידה אותנו ואת הנוער שלנו. החשש האמיתי בעיני, הוא מפני דור שאינו יודע לקיים דיון פוליטי: דור שאינו יודע לשמוע דעות בכלל, איננו יודע לשמוע דעות מנוגדות לשלו בפרט ולא למד לנסח את דעתו. תסכימו איתי או לא – רק במרחב של דעות אפשר ללמוד לגבש דעה עצמית והמרחב הזה כל כך חסר במחוזותינו. להזכירכם, הילדים של היום מעבירים את רוב חייהם במרחב אחד בלבד – המרחב האינטרנטי ותנו לי לספר לכם, לא פוליטיקה הם מחפשים שם.

והינה אנחנו בסוגיה האחרונה, וכפי שכבר טענתי, החשובה ביותר – סוגיית ה"איך עושים את זה?" איך מקיימים דיון פוליטי בכיתה או בכלל בין בני נוער. תשובתי: באופן ראוי, מאוזן ולא מנצל. מה זה אומר במילים פשוטות? זה אומר שאיש חינוך צריך להעמיד את דבריו במבחן של שלושה עקרונות פשוטים:

עקרון החינוכיות – המורה בא כדי לחנך.  זאת המוטיבציה שלו וזו גם מטרת הדיון. תפקידו להדגים כיצד נכון לקיים שיח ודיון ולא לעסוק רק בהעברת המסר שלו.

עקרון האיזון- תפקידו של המורה הוא לייצר תמונה מורכבת. הוא יכול ואף צריך לומר את דעתו, אך נכון שייתן מקום וביטוי לעוד דעות ואף, במקרה הצורך, ישמש כאופוזיציה לדעות של עצמו למען העלאת רמת הדיון.

עקרון הביקורתיות – כל משתתפי הדיון צריכים לדעת שהתפקיד של הטלת הספק נמצא על כתפיהם. שום דבר שנאמר בדיון הוא לא "ראה וקדש" ועל המורה לחזור ולהזכיר זאת.

שלושת העקרונות לא  מבטיחים בהכרח הסכמה רחבה, אך מבטיחים דיון ראוי ומגוון ולכן אליהם אנחנו מכוונים את אנשי החינוך שלנו, בתנועת הצופים. 

ועכשיו, אחרי שהבאתי לפתכם, את הנחת היסוד בדבר חשיבות  השפעת המורה על תלמידיו, החששות המיותרים מפני הפוליטיקה ועקרונות העיסוק בסוגיות הפוליטיות אי מציעה לכם לבדוק בעצמם את מקרה אדם ורטה.

ולי, לי יש תשובה – עדיפים לנו מורים שאומרים ודעתם אינה מוצאת חן בעיננו ממורים שתקנים. זה תמיד יכול להיות תחילתו של דיון פוליטי מעניין....

 ומה אתם חושבים על המקרה?

הגיבו לכתבה זו

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה