zofim.org.il
  
 


 
מחלקת הדרכה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת הדרכה » ארכיון הכתבות » כתבה: רשג''ד? או דווקא רשג''דית?

תמונת מגזין רשג''ד? או דווקא רשג''דית? פורסם על ידי רלי ישראלי
בתאריך 3/7/2014
בכתבה זו צפו 5012 גולשים

לצפייה בסרטון האנימציה החדש של "המסע בצופים" לחצו כאן

 

כמו נשים רבות, גם אני גדלתי בעולם שבו כל הזמן פונים אליי בלשון שאינה מתאימה למגדר שלי. בכל פעם שמסבירים לי משהו במענה קולי ("אנא הקש סולמית") בכל פעם שמלמדים אותי בספרי הלימוד ("שים לב למוטיב המרכזי בסיפור") ואפילו שאשב בקהל שכולו נשים, יפנה הדובר/ת המרכזי/ת אלינו כאילו היינו כולנו גברים ("אתם וודאי שואלים..." במקום "אתן וודאי שואלות.")

גם אני, ממש כמו נשים רבות אחרות, חשה את חוסר השיוויון בתחומים רבים ומבינה שגם לשפה יש תפקיד משמעותי בהנצחת חוסר שיוויון. הוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת עסקה אף היא בסוגיה זו:

Cquote2.svg

"הוועדה למעמד האישה מדגישה את חשיבות השפה כמעצבת וכמשקפת תפיסות חברתיות. מסיבה זו הוועדה סבורה כי יש להקפיד על פנייה בלשון נקבה לנשים באופן דומה ומקביל לפנייה בלשון זכר לגברים. כך למשל יש להקפיד על ההנחיות בנציבות שירות המדינה בתיאור משרות בהן נושאות נשים ללשון נקבה (מבקרת, שופטת, מנהלת, מנכ"לית וכו'). בדומה, הוועדה סבורה כי מן הראוי לפנות לקהל שרובו המובהק נשים בלשון נקבה." (מתוך פרוטוקול מישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה, 14.01.04.)

 

תנועת הצופים היא לא רק מראה של המציאות ושל החברה בה אנו חיים ופועלים, היא שואפת גם לחנך ולהשפיע על עיצובן של תפיסות חברתיות, מגדריות ואחרות. לפעמים אנחנו בוחרים לעשות דברים קצת אחרת מהמציאות הרווחת כדי לעודד חשיבה ביקורתית, כדי לאתגר הבניות חברתיות שגדלנו לתוכן וכדי לעורר שיח. ולכן, בבואנו לכתוב ולנסח את סרטון האנימציה המסביר את המסע בצופים קיבלנו השראה מאישה בשם פנינה להב, מבולטות החוקרות של היסטוריית המשפט הישראלי.


במאמרה "יד הרוקם: יריעת חירויות הפרט על-פי השופט אגרנט"‏ היא מתייחסת לבעיה בהערת שוליים:

Cquote2.svg

"העברית היא שפה שאין בה נייטרליות מבחינת המין. עם השנים התחזקה דעתי, שהשיטה המקובלת לנקוט לשון זכר ולקוות שבמובלע תיכלל בו גם הנקבה עושה עוול לנשים, באשר אנו נאלצות לפתח אישיות מעוותת, ספק-זכר ספק-נקבה (לקרוא הוא ולחשוב גם היא) ונדונות לכך שלעולם איננו רואות את עצמנו במפורש בספרות המשפטית. איני מקבלת שהמונח אדם כולל גם חווה ואילו המונח חווה לעולם אינו כולל אדם. לפיכך הלכתי בדרך הפמיניזם האמריקאי, וכתבתי חלק מהמאמר (לא הכול, וזאת על-מנת לא להבהיל) בלשון נקבה. הקוראים והקוראות יקראו את ההתייחסות ללשון זכר (חירויות הפרט) כאילו היו גם לשון נקבה ואת ההתייחסות ללשון נקבה (זכויות האזרחית) כאילו היו גם לשון זכר (קשה, אבל מתרגלים), ובכך נקדם את השוויון..."

           


ושאלה חשובה שראוי לסיים בה: מדוע זה כל כך צרם לשומעים?


מכל התגובות שיכלו להיכתב ולהיאמר בנוגע לסרטון, כמו למשל: מעולם לא חשבתי על מפקד כ"זמן ארוחה משפחתית" או כמה נפלא שהתכנית מאפשרת למדריכים מרחב תגובה למציאות וניצול הזדמנויות חינוכיות, קיבלנו מיד מספר תגובות (מעט זועמות) דווקא על פניה לרשג"דית בלשון נקבה. האם לא נכון להסיק שמרבית הרשג"דים בתנועה הם בעצם רשג"דיות? מה לדעתכן הן מרגישות שפעם אחר פעם פונים אליהן בלשון שאינה תואמת את המגדר שלהן? והאם שמתן לב שהדוגמא לעוגן רשג"דית המופיע באנימציה הוא "יום האשה הבינלאומי"? הפנייה אליהן נועדה להכיר בקיומן.


ומי שחושב שפנייה בלשון נקבה רק מנציח את תפיסת תפקיד הרשג"ד כתפקיד נשי, כדאי שיזכור שלמרות שיש רוב של מורות בבית ספר, הן יושבות בכל בוקר ב"חדר מורים" ואף גבר שאני מכירה לא ראה בפנייה הגברית הזו כמוטיבציה ללמוד הוראה.

היי, למה ללכת רחוק, הרי בצופים אנחנו בעצמנו אומרים עשרות שנים "רשג"ד" ויש בפועל יותר רש"גדיות. אז כנראה שהפנייה בלשון זכר לא הצליחה להשפיע על תודעתם של הגברים שבינינו.

שינוי מתחיל בקטן. הוא מתחיל בכך שאנחנו נעים באי נוחות במושב שלנו, שאנחנו שומעים דבר שמעורר בנו מחשבה. אני מקווה שפנייה בלשון נקבה לקהל רב של שומעים יעשה בדיוק את זה. 

 

 -רלי ישראלי-

רכזת הדרכה תנועתית

ומה דעתכם בנושא? מסכימים עם רלי?

הגיבו לכתבה זו

לצפייה בסרטון האנימציה החדש של "המסע בצופים" לחצו כאן

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. רלי חניכתי היקרה
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 22/7/2014 בשעה 15:42