zofim.org.il
  
 


 
גרעין דרך לוטן
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » גרעין דרך לוטן » כתבה: מה זה בעצם "גרעין דרך לוטן"??

תמונת מגזין מה זה בעצם "גרעין דרך לוטן"?? פורסם על ידי שקד פינגר
בתאריך 16/11/2014
בכתבה זו צפו 3522 גולשים

 אז מה זה בעצם גרעין דרך לוטן?

דרך לוטן היא עמותה שהוקמה לזכרו של סגן לוטן סלוין שנהרג במלחמת לבנון השנייה. הוריו של לוטן, איריס וגיל, החליטו לעשות מעשה ולהקים מרכז טיפולי בערבה המטפל בנוער בסיכון באמצעות מסעות הישרדות בשטח.

במהלך השנה יצא לנו לצאת למסעות הישרדותיים בהם כל אחד מאיתנו מלווה חוליה קטנה של 3-6 נערים. מטרת המסעות היא לתת לנערים האלו להתמודד עם קשיים ואתגרים שלא יוצא להם להתמודד איתם בחיי היום יום, ולגרום להם לפתח עצמאות ותחושת מסוגלות לגבי יכולתם להתמודד עם קשיים שעומדים בדרך.
מה זה אומר מסע של דרך לוטן?
דמיינו את עצמכם יוצאים לחמישה ימים במדבר, עם כל הציוד על הגב כולל אוכל, שק"ש, בגדים חמים ללילה, ובעיקר מלא פחדים וחששות מהלא נודע, ממה שמצפה לכם. המסע ארוך, קשה ומתיש.


מזכיר לכם את חנוכה דרום?

אז זהו, שלא כ"כ.. במסעות שלנו החניכים לומדים לנווט ובהדרגה הם מובילים את הקבוצה בעצמם בתא שטח מבודד. התפריט מינימאלי – בדיוק כמה שצריך כדי לתפקד ולא מעבר, והכי חשוב הפלאפונים נשארים בבית. ככל שעובר הזמן ככה האחריות המוטלת על החניך גבוהה יותר ויותר, והעיקרון המוביל הוא שהמדבר הוא זה שמלמד את הלקח, התוצאות הן טבעיות, במידה והחניך לא ידאג לעצמו אף אחד לא ידאג לו במקומו.

 

את השנה שלנו התחלנו לפני שלושה חודשים בקורס ש"שינים.

לאחר שירדנו בפעם הראשונה לקומונה החדשה שלנו בחצבה (מושב קטן בערבה – שעה ורבע דרומית לבאר שבע) יצאנו למסע פתיחה שהתחיל רשמית את ההכשרה שלנו.

הרעיון מאחורי המסע היה שנחווה חוויה דומה למה שחווים הנערים במסעות, נוכחנו לגלות שלמרות שכולנו גדלנו בצופים ובאמת אוהבים ורגילים לטייל, המסע היה קשה ומפרך מאוד. הקושי הרב הכריח אותנו להתמודד עם מצבים שעדיין לא היינו בהם, ומעבר להתמודדות הפיזית הפן המנטאלי היה הקשה ביותר. למרות הקושי הרב המסע היה חוויה מדהימה, התגבשנו בו כקבוצה ותמכנו אחד בשני ברגעים הקשים! ככה הבנו עד כמה המסעות של העמותה משמעותיים, ואיזה תהליך מדהים הם יכולים להתחיל באנשים.

לאחר יריית הפתיחה (המסע), עברנו הכשרה שהייתה מורכבת משבועות ייעודיים הנוגעים לעשייה המחכה לנו השנה. מטרת ההכשרה הייתה לחבר אותנו לשטח ולהפוך את המדבר לביתנו. למדנו - קצת בכיתה ובעיקר בשטח - גיאולוגיה, זואולוגיה, בוטניקה, ניווטים, מיומנויות שטח מתקדמות (כישורי הישרדות). למדנו גם על יושבי המדבר בעבר והיום ועל דרכי ההסתגלות שלהם לתנאים הקשים. שבוע מיוחד שעברנו היה שבוע הכרה עם הנוער בו הצטרפנו לפנימיית עלומים, טעמנו מחיי הפנימייה ועברנו סדנאות שונות הרלוונטיות לשיטת הטיפול בעמותה, ועל מיומנות ההדרכה במסעות.  

בהמשך השנה מצפים לנו מסעות מאתגרים וייחודיים עם מסגרות שונות מכל הארץ, בהם ניישם את מה שלמדנו בהכשרה ונתייצב אל מול האתגר האמיתי.

 


מקווים שהיה לכם מעניין, למי שרוצה לקרוא עוד עלינו ועל העמותה מוזמן להיכנס לדף של הגרעין בפייסבוק: "גרעין דרך לוטן" או לאתר של העמותה:
www.lotan-way.com

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה