zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: על צופיות, דת, מנהיגות וערכים

תמונת מגזין על צופיות, דת, מנהיגות וערכים פורסם על ידי עדת הצופים
בתאריך 9/12/2014
בכתבה זו צפו 2463 גולשים
בס"ד

 
מכובדינו  ושותפינו,
יו"ר התנועה, המזכ"ל, מנהל אגף החינוך אורחים וכל המתכנסים כאן,
שמונים וחמש שנים חלפו מאז אותו רגע היסטורי בו החלה להתקיים המסגרת הייחודית והנפלאה  הקרויה "עדת הצופים" וליישומו של הרעיון הגדול העומד   בבסיסו.
 
פרשת השבוע "תולדות" מספרת לנו על איש החסד יצחק, החופר – הוא ועבדיו -  בארות באדמת ישראל. הפרשנים מסבירים כי אין המדובר בחפירת בארות לצורך אגירת מים בלבד, אלא כביתר הסוגיות שבחומש בראשית ברעיון שגרעינו כאן ותוקפו  -  לדורות, של ההיאחזות באדמת הארץ והעמקת הקשר בין העם לארצו.
 
סיפורה של "העדה" ומסעה המקורי  הוא מסע הנושא רעיון הנשען ביו היתר על עקרונות של חסד ושל התנהלות חברתית , המדגישה את "בין האדם לחברו" וגם על החיבור שבין העם לארצו ולמדינתו. כל זאת, תחת מטריה כוללת של אורח חיים דתי המתבטא בקיומן של תרי"ג מצוות ושל חוויה דתית משמעותית.
הצופה הדתי – אז  וגם היום -  הוא הביטוי החי והנושם של הצופיות הדתית כערך וכדרך.
עקרונותיה וערכיה של הצופיות כפי שעוצבו והתוו ע"י הוגיה וקברניטיה של התנועה בארץ וגם בעולם כולו כוללים חלוציות, יוזמה, מנהיגות, נתינה, עזרה הדדית, אומץ, אחריות וקבלתה, הגשמה אישית ומיצוי עצמי, צניעות ופשטות פיסית בצידה של אצילות ערכית, יצירתיות ויכולת הישרדות.
 
כל אלה, משותפים הם לכלל הצופים ומהווים נדבך מרכזי בתפישה ובתכנים.
תנועת הצופים בארץ, מוסיפה לכל הנ"ל ערכים נוספים הכוללים היבטים "ישראליים" כנאמנות למדינה, שירות משמעותי, התיישבות, הגשמה וכו' וכן היבטים חברתיים כמסורת, פלורליזם, סובלנות , פתיחות ועוד.
עדת הצופים הינה מסגרת מרתקת המחוברת ומשתלבת בתנועת הצופים בישראל והיא בשר מבשרה.
 
הערכים שתוארו קודם לכן, הינם גם ערכיה של "עדת הצופים" ואולם, תפישתנו החינוכית מקדימה לכל אלה את תורת ישראל והמסורת היהודית שהכל,  הכל,  כלול בה.
תורה, שאיננה רק שיח שברוח אלא מעוגנת  בתרי"ג  המצוות שהן – ערך לעצמן, אבל גם עוגן יומיומי איתן ליישום מיטבי ומעשי של עקרונות וערכים שבין אדם לחברו  וגם – שבין אדם למקום.
"העדה" מקיימת את תכניות ההדרכה  התנועתיות ואת רוב  תכניהן  בקפדנות, אך מוסיפה מהקודש על החול ומעצבת אותו וזוכה בכך, ל"מוצר" מושלם. משימתה וגם מבחנה של "העדה" הוא בהטמעתו ויישומו בתוך השבטים , במפעלים ייחודיים חווייתיים ועוד ועוד.
 
אחד מן האדנים עליהם מושתתת פעילותה של "עדת הצופים"  כהמשך ישיר לקיום של בין אדם לחברו  ושל "כל ישראל ערבים זה לזה", וכיישום טבעי , מיידי  וישיר, אם גם מאתגר ומורכב, של פלורליזם, סובלנות והכלה -  הוא הממשק החשוב שבין דתיים  לשאינם  דתיים בתנועתנו והביטוי שלו בשטח.
ממשק זה מתבצע באופן שוטף וטבעי והוא בולט ומרשים יותר מבכל מסגרת "מוכתבת" אחרת.
 
 
זה שמונים וחמש שנים ש"העדה" מקימה את שבטיה כדי להעניק לחניכיה את החוויה המושלמת הנובעת מהנוסחה המנצחת והלא סותרת (!!) של צופה ו..דתי בלא לוותר אף לא על קוצו של יוד בכל אחד משני מרכיבים אלה. עוד רבה  הדרך לפנינו. רק "עדת צופים" חזקה לרוחב ובייחוד לעומק תוכל  לעמוד במשימה זו.
"העדה" תוסיף ותהיה חלק בלתי נפרד מתנועתנו האהובה, ובה במידה תשקוד על שגשוגה שלה לא רק בהיקף המספרי אלא גם בדרכה הרעיונית והחינוכית.
דומה, שגם חברינו בהנהגת התנועה חפצים לראות "עדת צופים" חזקה ומשמעותית בדרכה, ובלא "הנחות", גם אם יש בכך ב"יום יום" אתגרים שאינם פשוטים, הזוקקים ,לעיתים, משאבים ניכרים כדי להגיע לכל אלה.
"עדת הצופים  תשע"ה היא גדולה יותר וחזקה יותר ומס' חניכיה מתקרב ל – 3000  כן ירבו.
בחודשים אלה הולך ומוקם שבט חדש בעיר שוהם. בכוחם של שבטים וותיקים לתרום לביסוסו ולביסוסם של שבטים חדשים נוספים שיוקמו, אי"ה, בשנים הקרובות. והביקוש וההתעניינות – הולכים וגדלים.
 
עם סיום, התודה והברכה למי שמובילים את המהלך כולו וגם את האירוע הזה. גד ומיטל ושותפיהם למטה "העדה" המתמודדים בכל ימות השנה במציאות מורכבת, וכן ידידיי  - ראשי השבטים שחלקם נמצא פה הערב הזה. כולם שותפים נאמנים ל"יום יום" כמו ל"ימי שיא" דוגמת הערב הנפלא והמרגש הזה.
ובעיקר, תודה מיוחדת למרכזי השבטים, לצוותי המדריכים ובעלי התפקידים, לרשג"דים, ולכם - קרוב  ל 2000 חניכים וחניכות  "העדה" - היקרים והאהובים הנוכחים כאן היום.
"חזקו ואמצו וקוו אל ה'
ויהי נועם ה' על כולכם
 
עודי בהט

  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה