zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » כתבה: יום האחדות- התשע''ה

תמונת מגזין יום האחדות- התשע''ה פורסם על ידי מיטל להמן
בתאריך 31/5/2015
בכתבה זו צפו 4302 גולשים

בס"ד

יום האחדות

לפני כמעט בדיוק שנה היינו בהכנות אינטנסיביות לקראת קורס חמישיות העדתי, כשבועיים לפני הקורס נחטפו שלושת הנערים. תוך כדי ההכנות לקורס התחלנו לנסות לחשוב איך מציינים את החטיפה בקורס (בתקווה שעד אז הנערים יהיו בביתם בשלום). הוחלט על ידי הצוות של הקורס שבכל תפילה ביום יוזכרו הנערים ונאמר את התפילה לשובם. כשבוע לפני שיצאנו לקורס שמענו על היוזמה של "שרים לשובם", ערב שירה בכיכר רבין שארגנו המשפחות יחד עם גופים ציבוריים שונים.

מהרגע ששמענו על הערב התחבטנו אם ניקח את חניכנו לשם או שמא נמשיך בקורס כרגיל. הסיסמא הידועה "לא צופים מהצד" אף פעם לא מגיעה בזמן טוב, שהרי צריך להעביר קורס, להכין את מחנה הקיץ, להכין את שנת הפעילות הבאה. תוך כדי מחשבות ולפני הקורס אלו היו המחשבות שהוליכו אותנו, נתפלל לשובם בתפילות, נעשה "נקודת מבט" בנושא ונמשיך בשגרה.

אך ביום שישי קיבלתי פניות מחלק מצוות המדריכים- איך יכול להיות שאנחנו לא הולכים לכיכר? הייתכן שדבר כזה קורה ואנחנו ממשיכים בשגרת היום שלנו?

ישבתי עם גד וצוות הרשג"דים ושמחתי לשמוע שכולם חושבים שצריך לשנות את הלו"ז ולנסוע. ההחלטה התקבלה פה אחד וחוזקה על ידי צוות המדריכים המדהימים של הקורס, ראש העדה והאגף לחינוך.

 

הערב עצמו היה בלתי נשכח. היינו יחד 200 חניכים, כחלק בלתי נפרד מהכלל. התפללנו ושרנו יחד עם עוד אלפים רבים לשובם המהיר של הנערים. חניכינו הפתיעו אותנו בעוצמה שגילינו בהם שם. לאחר שהתפזר הכינוס המרכזי, מתוך צורך פנימי, החניכים  ישבו ושרו בספונטניות במשך שעה וחצי.

למחרת סיימנו את הקורס וחזרנו כל אחד לביתו וכעבור כמה שעות שמענו כולנו את הבשורה על מציאתם של הנערים. הכאב היה חד וחזק, עצמתי מאוד.

 

ומה כל זה קשור ליום האחדות?

במהלך ימי החיפושים וגם לאחריהם בלטו משפחותיהם של הנערים ובמיוחד אימותיהן, הן בלטו לא רק בשל הכאב העצום שחשו ובגלל הנורא מכל שקרה להם, אלא בגלל השפה החדשה בה דיברו אל הכלל. השפה של הכרת הטוב, אחדות, אמונה, אהבה. שפה זו לא מוכרת מספיק בחברה הישראלית. אנחנו מורגלים בשיח המגיע לי, שיח כוחני ומתנצח. המשפחות המדהימות הללו הראו לנו שאפשר אחרת.

קיוויתי, אני מניחה שעם עוד רבים וטובים ממני, כי שיח זה יחזיק מעמד. שאולי מתוך המשבר הנורא הזה יתחיל משהו חדש, נכון יותר. הבחירות שהגיעו לא הרבה לאחר מכן הוכיחו לנו שלא כך. השיח הזה נשאר של המשפחות.

יוזמת יום האחדות היא יוזמה של משפחות שלושת הנערים, עיריית ירושלים וגשר שמנסה לעלות על נס את השיח הזה, השיח המחבר, המגשר והאוהב.

אני מאמינה כי אנחנו בתנועת הצופים מאמינים בשיח הזה, מאמינים כי הוא הכוח האמיתי ולא ההתנצחות וההתקוטטות. מאמינים שרק מתוך אהבה והכרת הטוב יוכל כל אחד מאיתנו להמשיך ולעשות, ללמוד ולקיים.

חוויות הקיץ הקודם עוד לא אבדו אצלי, אני רוצה לקוות שכך גם אצל הצוות הנפלא של הקורס שנה שעברה, החניכים היקרים שלנו שהיו חלק מהחוויה וכמובן כל אחד אחר. אני מקווה שהיום הזה ייתן לנו זמן קצר של חשבון נפש לפני שאנו ממשיכים הלאה למחנות הקיץ והקורסים.

אנו מזמינים את כולם לקחת חלק ביום האחדות, שמתקיים ממש השבוע, ב3.6, ט"ז באייר. ניתן לקחת חלק בהרבה דרכים, ניתן לציין זאת ביום פעילות הסמוך, בפעילות משותפת, בנקודת מבט, זמן עצירה או פעילות תוכן... http://unityprize.org/he (קישור לאתר עם מידע, הצעות לפעילות ועוד)

קחו לכם זמן להסתכל מסביב- להעריך את מי שמימינכם ושמאלכם בכל המובנים.

 

"זה הזמן למצוא את המאחד ולא את המפלג.

זה הזמן להאמין ביכולתנו לחיות כאן על האדמה הזאת.

אין לנו אפשרות אחרת... זה בידיים שלנו"

("אנחנו נזעק בשמם", ידיעות אחרונות, ט' בתמוז תשע"ד, 7.7.2014)

שמעון פרס ורובי ריבלין

 

בתקווה,

מיטל להמן

רכזת הדרכה ודרך המשך

עדת הצופים

  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה