zofim.org.il
  
 


 
אתר קיץ בצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קיץ בצופים » כתבה: רעיונות להדרכה משמעותית בקיץ

תמונת מגזין רעיונות להדרכה משמעותית בקיץ פורסם על ידי מחלקת הדרכה
בתאריך 17/6/2015
בכתבה זו צפו 4830 גולשים

 חניכים יקרים,
בכתבה זו מספר רעיונות יצירתיים למחנה קיץ משמעותי ברוח המסע בצופים.
עוד על המסע בצופים בקיץ תמצאו בכתבה
זו.
נשמח לשמוע מכם על רעיונות יצירתיים נוספיים שהיו לכם. בהצלחה!

 

ממשיכים במסע > הדרכה במחנה הקיץ > 1#

מחנה הקיץ הוא לא חוויה ליחיד. הוא רווי בקשיים ובאתגרים שדורשים מאיתנו לפעול ביחד. המחנה הוא הזדמנות מעולה לתת במה לקבוצה שלנו.
איך עושים את זה? רעיון #1:

התארגנות קבוצתית מקדימה ורכישה משותפת של שמפו\משחת שיניים\מוצר בסיס אחר שתאפשר התנהלות קבוצתית ברמה גבוהה יותר במהלך המחנה, בכך שניצור הזדמנויות בהם החניכות והחניכים צריכים לחלוק, להתפשר, לחשוב על האחר ולקבל החלטות משותפות.

 

 

ממשיכים במסע > הדרכה במחנה הקיץ > 2#

מחנה הקיץ הוא לא רק חוויה ליחיד. הוא רווי בקשיים ובאתגרים שדורשים מאיתנו לפעול ביחד. המחנה הוא הזדמנות מעולה לתת במה לקבוצה שלנו.
איך עושים את זה? רעיון 2#:

זמן ארוחה קבוצתית - אחת ליום, זמן שבו כל הקבוצה יושבת ביחד סביב השולחן וכמו בארוחה משפחתית, בה יש כללים ומנהגים, גם כאן המדריך והקבוצה יעצבו את אופי הארוחה שלהם. לדוגמה: לא קמים עד שכולם סיימו לאכול, סבב "איך היה לי היום?", צ'ופר או קינוח מיוחד, כל הקבוצה מפנה ביחד את השולחן, המדריך יקח מספר מנות אוכל על מגש שמספיקות לכל חניכי הקבוצה, אותן הם יצטרכו לחלוק ממרכז השולחן ועוד ועוד.

 

ממשיכים במסע > הדרכה במחנה הקיץ > 3#

מחנה הקיץ הוא לא חוויה ליחיד. הוא רווי בקשיים ובאתגרים שדורשים מאיתנו לפעול ביחד. המחנה הוא הזדמנות מעולה לתת במה לקבוצה שלנו.
איך עושים את זה? רעיון #3:

זמן מחצלת - זמן ביום בו הקבוצה נחה ביחד, כקבוצה.
אל לנו לחשוב שזמן זה הוא אינו "הדרכתי" או בעל ערכים. זמן ספונטני זה יכול לייצר אינטימיות קבוצתית, פתיחות ושיח. יש עניין ב"ספונטניות מתוכננת" שמאפשרת לנו חוויות שקשה לייצר אותן בצורה מתוכננת ומובנת.
לא עוד התמרחות על תיקי החניכים בלב המחנה השבטי, אלא יציאה אל מחוץ למתחם השבטי (באישור המרכז), לפינה קבועה שלנו ביער בה המחצלת הופכת להיות אחת מחברי הקבוצה.

 

ממשיכים במסע > הדרכה במחנה הקיץ > 4#

מחנה הקיץ הוא לא חוויה ליחיד. הוא רווי בקשיים ובאתגרים שדורשים מאיתנו לפעול ביחד. המחנה הוא הזדמנות מעולה לתת במה לקבוצה שלנו.
איך עושים את זה? רעיון #4:

בית קבוצתי – במסגרת בניית המחנה הקבוצתי נחשוב איך מייצרים עבור החניך חוויה ביתית משפחתית. כמו שבבית אנחנו לא גרים ומתנהלים עם תיק אלא לכל חפץ יש את המקום שלו אותו אנו חולקים עם בני הבית, במחנה (בניגוד לטיול) עלינו לייצר את אותה אווירה עבור החניכים. לדוגמה: ארון בגדים קבוצתי, מתקן לתיקי רחצה קבוצתי, מתקן למגבות וכו'. כמו כן, במסגרת תהליך ההכנה למחנה הקיץ ניתן לבקש מהחניכים להביא איתם פריט מהבית שיעזור להם להפוך את המחנה הקבוצתי ליותר ביתי.

 

ממשיכים במסע > הדרכה במחנה הקיץ > 5#

ישנם שני עקרונות בבנייה של תיק ההדרכה למחנה הקיץ:

1. מחנה הקיץ הוא חוויה מסכמת של שנת הפעילות ולכן הפעילות צריכה להביא לידי ביטוי מיומנויות צופיות שלמד החניך במהלך השנה, משחקים אהובים מזמן משחק, נושאים משמעותיים שנידונו בפעילויות התוכן וכו'. כמו כן, מחנה הקיץ צריך להוות סיכום למסע השכבתי השנתי, לשים זרקור על החוויה השנתית של החניך ושל הקבוצה.

חשוב לזכור, שבעזרת סיכום טוב יכול המדריך להעצים תהליכים, לקשור בין אירועים שונים ולהשתמש בחוויות מהעבר הקבוצתי ולהפוך אותן למסע אחד רציף ומשמעותי.

 

2. תיק ההדרכה חייב לשאוב את התכנים שלו מהלו"ז ומהמציאות במחנה הקיץ.
מעבר למשבצות הפעילות המסודרות בלו"ז, שגרת היום (מקלחות, ארוחות, התארגנות בוקר וערב וכו') טומנת בחובה הזדמנויות וחוויות חינוכיות שעלינו לנצל.
על המדריך להפוך את ההתנהלות השגרתית למנהגים קבועים שחוזרים על עצמם לאורך המחנה, ובכך, לייעל את שגרת המחנה ולחזק את החוויה הקבוצתית הייחודית לנו, קצת כמו עם המשפחה בבית...

לדוגמה: בזמן המקלחות, יש לייצר סדר פעולות קבוע שחוזר על עצמו, לחלק תפקידים בין חברי הקבוצה ולעטוף את ההתארגנות באווירה כיפית ("מסדר מקלחת", שירי מקלחת, תורניות שונות וכו').

 

ממשיכים במסע > הדרכה במחנה הקיץ > 6#

זכרו: מחנה הקיץ הוא לא חוויה, משחק או מתודה. המחנה הוא החיים עצמם.

5  ימים או יותר, בהם אנו לא מדברים על ערכים, אלא מגשימים ערכים.

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה