zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון החדשות » ידיעת חדשות

כל הפרטים אודות שבת מגזרים - לכל השמיניסטים המתעניינים בדרך המשך ! פורסם על ידי שירלי
בתאריך 6/11/2005
סמינר מגזרים של המחלקה לאחריות חברתית ודרך המשך יתקיים ב - 18-19.11.2005. במהלך הסמינר מוזמנים חניכי השמיניות להתארח בקומונת השונות של מגזרי דרך ההמשך של התנועה. מבולבלים? רוצים לדעת קצת יותר על כל המגזרים? הנכם מוזמנים לקרוא בקצרה על כל אחד מהמגזרים וגם להיכנס לאתר של המחלקה לאחריות חברתית ודרך המשך. באתר תמצאו מידע מעמיק על המגזרים וגם אתרים של הקומונות השונות.
הקומונות המארחות בסמינר הם:
גרעין רעים צפון (+חיפה וחדרה)-  שבט במגדל העמק 
גרעין רעים דרום -  קרית גת 
גרעין רעים שב"א -  רמלה 
גרעין תמורה -  בית שמש 
גרעין פנימיות -  פנימיית הדסים 
גרעין עתיד -  בית ריקליס ירושלים 
גרעין מרל"צ -  חוות הצופים 
גרעין אנ"ת -  קומונה באר-שבע 
גרעין במדבר -  קומונה באר-שבע 
כפר השינשינים -  שבט עוז ירושלים 
 
גרעין תמורה

קבוצה משימתית במסלול חברה וקהילה המתיישבת בעיירת פיתוח כגרעין אוטונומי, קובעת לעצמה אורח חיים אוטונומי ומשימות קבוצתיות ואישיות.

הקבוצה תדאג למחייתה ולעצמאות כלכלית באופן שיאפשר לה את השגת המטרות.

 

גרעין רעים – צפון, דרום, הנהגות, ושב"א

מורכב מבוגרי תנועת הצופים הפועלים בעיירות פיתוח ובשכונות ברחבי הארץ, משתלבים בקהילה ומתנדבים במסגרות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי ביישוב. מטרתם המרכזית הנה פיתוח מנהיגות צעירה ביישוב. גרעין רעים מחלוק לארבעה מרחבים: רעים בהנהגת דרום, רעים בהנהגות, רעים צפון, ורעים שב"א ההבדלים ביניהם אינם משמעותיים ומתייחסים בעיקר לדגשים מסוימים בעבודה במרחב.

 

כפר הש"שינים – ***חדש***

הרעיון של כפר השינשינים הוא לנצל את היתרונות של מגזרי שנת השירות הקהילתיים (רעים, אתגר, תמורה) ולשלב ביניהם תוך יצירה של קבוצת שינשינים גדולה ומשמעותית, הן עבור עצמה ועבור חבריה והן כלפי הקהילות איתן היא תעבוד.

המתכונת של כפר השינשינים תהיה יצירת קבוצה של 20-30 ש"ש, אשר יחיו במגורים משותפים בקהילת מפתח בעיר ירושלים. הש"ש יפעלו בקהילה כקבוצה, והרעיון הוא שעצם הגודל של הקבוצה יאפשר יצירת תנופה של שינוי משמעותי בקהילה.

בנוסף לכך יפעלו הש"ש שיבחרו בכך במסגרת הנהגת ירושלים - בהקמת שבטים, בריכוז ובריכוז הדרכה. היתרון כאן הוא יצירת קבוצה מחויבת של מרכזים ערכיים, אשר יוכלו להיכנס להנהגה בתפקידים שבאופן מסורתי חסרים בה, ולהעלות באופן משמעותי את רמת ההדרכה והפעילות של ההנהגה.

 

נח"ל

מסלול שמציעה התנועה לשכבות אורגניות או קבוצות שמיניסטים שמתהוות במהלך שנת י"ב המעוניינות לתרום יחד בקהילה , בתנועה ובצבא.  סביב רעיונות משותפים מתוך תנועת הצופים ויוצאת למסלול המשלב בתוכו שירות קרבי בחטיבת הנח"ל, התנדבות בקהילה ובחברה הישראלית. המסלול כולל בתוכו שילוב של התנדבות בקהילה,גיוס לצבא וחזרה לאותה קהילה כחיילים במהלך השרות הצבאי בפרק המשימה תוך המשך קיום ערכי התנועה וקשר עימה.

 פרק הקהילה כולל בתוכו : ריכוז שבטי צופים, עבודה בבי"ס, מועדוניות, קידום נוער וכיד דמיונם של חברי הגרעין.

 

גרעין מרל"צ

צופיות ... צופיות... צופיות... בימי שבט, בקורסים התנועתיים, טיולים, מחנות ואיפה לא?

מטרת הגרעין - שיווק שיטת החינוך הצופי ועדכונה בהתאם לשינויי הזמן כיאה לתנועה ששמה על שם השיטה.

גרעין המרל"צ שוכן בחוות הצופים ברמת יוחנן.

חברי הגרעין מפעילים מרכז צופיות ארצית בחווה, מדריכים שכב"ג בשבטים הסמוכים ומקיימים מסגרת של שיתוף רעיוני ומשימתי, תוך התמקדות בפעילות צופית מעשית המעודדת את החברה להתמודד באופן בלתי אמצעי עם אתגרים המקרבים אל הטבע.

חברי הקבוצה עוברים הכשרה בתחומי הצופיות השונים בתקווה לתת שרות לכל התנועה, לתנועות נוער נוספות, לבתי ספר, ולמתנ"סים.

 

גרעין עתיד

מסלול המדגיש שרות קהילתי תוך חיים בקבוצה עם בני נוער יהודים מארה"ב ואנגליה המגיעים לישראל לתוכנית שנתית.

גרעין עתיד מונה בתשס"ד כ- 16 ש"ש אשר פועלים ומשפיעים בשיתוף עם כ- 250 בני נוער מחו"ל.

המסלול כולל עבודה במרכז קליטה עם נוער עולה מחבר העמים ואתיופיה, פרק לימודים ועבודה קהילתית בירושלים ועוד.


גרעין פנימיות

מסלול שנת שרות זה הוא למעשה מסלול משולב לעל"ם, חסות הנוער למעונות האדם המפגר ותנועת הצופים. המטרה היא לאפשר לילדים ובני נוער לחוות חוויה צופית ולהתאים את הכלי הצופי באופן מעשי וערכי למסגרת הפנימייה.

הדבר מתבטא הן במטרות והן בהגדרת התפקיד של הש"ש, תחומי העיסוק שלהם, והאוכלוסייה שאיתה יעבדו הש"ש במהלך השנה : בני נוער, רק אתמול ילדים, שנושאים  עימם סבל כפול,  כילדים סבלו מפגיעות רבות ושונות וכמתבגרים, קשה כבר להזדהות איתם. חלקם כבר מעורב בפעילות אנטי חברתית, חשוף לשימוש בסמים ואלכוהול והם כאלה לא משום שהם נולדו כאלה. הם כאלה משום שמישהו, או משהו, השתבש בדרך גידולם וחינוכם. ושיבוש זה, אוזלת יד זו, איננה גזירה משמים. במהלך שנה זו מהווים הש"שינים חלק אינטגרלי מצוות הפנימייה.

 

גרעין במדבר

גרעין קהילתי אשר ייחודו הוא בקהל היעד העיקרי אליו הוא מכוון – המגזר הבדואי (בתי ספר, צהרונים, עבודה במסגרת הקהילה). הגרעין חי ביישוב יהודי קרוב – באר שבע ופועל במשולב במסגרת המגזר בבדואי והיהודי.

 

גרעין אנ"ת

גרעין "אנ"ת" הנו מסלול חדש וייחודי המורכב מקבוצת בני נוער בעלי חזון משותף שהחליטו לחבור יחדיו לעשייה חינוכית משותפת,הרוצים לתרום שנה מחייהם לשילוב המופלא שבין אמנות ואנשים.

שנת השירות תאפשר להם להתנדב בבתי הספר, להקים מסגרות חוגים אחה"צ (המשלבות חינוך ערכי בלתי פורמלי ופיתוח אומנויות), ארגון פרוייקטים ייחודיים כלל ארציים ביחד עם חברי שנת שירות ועוד רבים הרעיונות אשר יהיו כולם תחת מסגרת אחת של בני הנוער המתנדבים.

 

גרעין אתגר בהנהגה

הגרעין מתגבש במסגרת ההנהגה ופועל כזרוע חינוכית של תנועת הצופים לקידום ההדרכה ופרוייקטים חינוכיים בשבטי הצופים השונים, בקהילה וכן בשבטי צופי –ים.
הגרעין לוקח חלק משמעותי בפתיחת והקמת שבטים חדשים וחיזוק שבטים קיימים.