zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » דוד בן גוריון - סיפור חייו וחזונו

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הנגב

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

דוד בן גוריון נולד בפולין בשנת 1886, בשם דוד גרין. מגיל צעיר היה פעיל ציוני. בגיל 14 ייסד עם כמה מחבריו אגודה ציונית בשם "עזרא", בשנת 1906 עלה לישראל ועבד כחקלאי בפתח תקוה, בראשון לציון ובכפר סבא. באותה התקופה עסק בכתיבת מצע למפלגתו החדשה, "פועלי ציון", ועלה לעבוד בגליל כחקלאי. בשנת 1912 נסע לטורקיה ללמוד משפטים, חזר לארץ ישראל בשנת 1915 וגורש (משום שלא היה אזרח טורקי) לאלכסנדריה שבמצרים. בן גוריון עבר לארצות הברית, שם החל לגייס צעירים למען ארץ ישראל, ושם גם פגש את פולה שתהיה אשתו לעתיד.

בשנת 1917 נשא את פולה לאישה וארגן תנועה התנדבותית לגדודים העבריים בצבא הבריטי. בן גוריון בעצמו התנדב לגדודים העבריים ואיתם חזר לארץ. כששב לארץ הקים מפלגה חדשה בשם "אחדות העבודה". בשנת 1921 הפך לראש ה"הסתדרות העובדים", בשנת 1935 נבחר ליו"ר ההנהלה הציונית והסוכנות היהודית. מכאן והלאה הוא הוביל את הצעדים מול המנדט הבריטי, את ההעפלה, יזם את תוכנית בולטימור להקמת מדינה ריבונית ציונית, וניהל את התפיסה המדינית-ביטחונית של ישראל. מה- 14 במאי 1948 עד שנת 1953 כיהן כראש הממשלה.

בסוף 1953 החליט להתפטר מכל תפקידיו, ועבר לחיות בקיבוץ שדה בוקר שבנגב (יש לציין שלא היה ממקימי הקיבוץ אלא הצטרף אליו לאחר שזה כבר היה קיים). הוא חזר לממשלה לכהן כשר ביטחון בשנת 1955 בעקבות הידרדרות המצב הביטחוני. בשנת 1956 חזר לכהן כראש ממשלה של ממש. בשנת 1961 התפטר בשנית, הפעם על רקע הקמה של וועדת חקירה לבירור פרשיית ריגול במצרים בשנת 1954. התפטרותו הובילה לבחירות בהן שוב עלתה מפלגתו ובן גוריון חזר לכהן כראש ממשלה ושר הביטחון (שוב).

בשנת 1963, בהיותו בן 77, הוא התפטר בפעם האחרונה והסופית מראשות הממשלה, אך המשיך לפעול מבחינה פוליטית והקים מפלגה חדשה: רפ"י (רשימת פועלי ישראל). בן גוריון כיהן מטעמה בכנסת.

בגיל 85 התפטר בן גוריון מחברותו בכנסת ופרש מפעילות פוליטית והקדיש את זמנו לכתיבת ספרים וזיכרונות. בשנת 1973 נפטר בן גוריון והוא בן 87, ונקבר במדרשת בן גוריון הסמוכה לקיבוץ שדה בוקר ליד קברה של פולה רעייתו.

סיפור חייו של האיש, מעיד טוב מכל על תפיסת עולמו וחזונו: הקמת מדינה יהודית, שימור מדינת ישראל ואופייה היהודי, התיישבות, חקלאות, פיתוח, יוזמה, עצמאות, עשייה. כל אלה שיקפו את פועלו.

ביחס לנגב, תפיסתו היתה שהנגב הוא אחד הקשרים החזקים של העם היהודי לעברו ולמורשתו, שהנגב הוא המפתח הכלכלי של ישראל שבו יש לפתח תעשייה וחקלאות, שיש ליישב בו את אזרחי המדינה ולהופכו לנגב פורח ומשגשג. כוחו של הנגב בנוסף לכך הוא שהוא מחבר בין שני ימים, הים התיכון והים האדום, מה שמשמעותי מבחינה פוליטית וכלכלית כאחד. בנוסף, לנגב היתה חשיבות גדולה בעיני בן גוריון מבחינה ביטחונית כיוון שעצר במלחמת העצמאות באופן מסוים את התקדמות המצרים ובעיניו אם לא היו מקומות כשדה בוקר, לא היתה גם תל-אביב.

הגעתו לשדה בוקר היתה הן מימוש חלום אישי שלו, והן הצבת דוגמא אישית לצעירים באותה תקופה, שהנגב עומד על ראש סדר העדיפויות הציונית ובו יש להשקיע, אותו יש ליישב ולהפריח. כשנתיים לאחר שעבר לשדה בוקר ועבד כחקלאי וכחבר קיבוץ מן המניין, הוא כינס אלפי בני נוער לכנס בשם "קריירה או שליחות". במהלך כנס זה נאם נאום שאורכו כשעתיים, על חשיבות העשייה הציונית וההתיישבות בכלל ובנגב בפרט, כשהוא עצמו לבוש בגדי חאקי קצרים ובלתי רשמיים, ונאם כחקלאי/חבר קיבוץ ולא כראש ממשלה או פוליטיקאי כבדרך כלל.

כאמור, בן גוריון חוזר בשנותיו האחרונות אל המדבר, שם כתב את רשמיו ואת זיכרונותיו, ובחר להיקבר בנגב, ולא בחלקת גדולי האומה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים