zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל חלילים

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 1.5 ק"מ
זמן משוער: 3 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

לא רע
מקום יפה אבל קצר (ישר-אל , זוהר , ירושליים)


דרג/י את המסלול

שימושי
נחל חלילים
באחד הואדיות בדרככם לירושלים נחבא לו נחל קטן אך גדול. אם תפקחו עיניים ובעיקר אוזניים, תוכלו למצוא גתות עתיקות חצובות בסלע, בוסתני פרי נטושים ומעל לכל את צלילה של הרוח הנושבת מבין פתחי המערות בנחל ומנגנת את מנגינתו של הנחל...

סימון שבילים: ירוק. המסלול כולו הוא במגמת ירידה, לא קשה במיוחד ומתאימה לכל גיל.

נ.צ. התחלה: 1648.1331

העונה המומלצת לטיול בנחל היא ללא ספק חודשי החורף והאביב בהם מתמלא הנחל בפרחים שונים ,רקפות, נרקיסים, עיריות, דרדר כחול, אירוס אחר הצהרים, כלניות, נוריות, פרגים (האם אתם יודעים להבחין בין שלושת האחרונות?! לכלנית עיגול לבן בבסיס עלי הכותרת והיא פורחת ראשונה מבין השלוש בתחילת החורף, לפרג כתם שחור על כל אחד מעלי הכותרת ולנורית עלי כותרת אדומים ומקומטים מעט והיא גם האחרונה לפרוח, בד"כ בפסח). אלו הפרחים המוכרים אך ישנם עוד רבים וטובים ולכן מומלץ להגיע לנחל עם מגדיר פרחים לפי צבעים, קל מאוד לזהות את הפרחים ולהוסיף לרשימה פרחים משלכם…

תחילת המסלול בירידה שנמשכת כ- 400 מ', אל הנחל, אינה "טבעית" במיוחד, סביבנו נופה הבנוי של מבשרת ציון, וסביבנו שדה בור, אך מהר מאוד אחרי שיורדים לנחל, שוכחים לגמרי שאנחנו בלבו של שטח בנוי.

בצידו הצפוני של הואדי (משמאל לעץ ברוש גדול וזקן), משטח סלע גדול ששימש בעבר ככל הנראה כגת, בה היו דורכים ענבים בחודשי הקיץ, באזור כולו נמצאו גיתות רבות ובהמשך הנחל נמצא עוד עדויות לשהותו של האדם באזור.

נמשיך בנחל כ- 800 מ', ובצידה הדרומי של הגדה נבחין בפתחי המערות. על מנת להגיע למערות נמשיך ללכת כ -20 מ' על אותו קו גובה, ולאחר הביקור במערות נחזור אל השביל המסומן, ונמשיך לרדת איתו פחות מק"מ, במורד הנחל. המערות הקארסטיות (מערות שנוצרו על ידי המסת המים את הסלע הגירני) מחוברות זו לזו במערכת של פתחים ומנהרות טבעיות. מומלץ לבוא למקום עם חליל (גם אם אתם לא יודעים לנגן!!!) ובאמצעות אלתור ספונטני ליצור את האווירה המתאימה לסיפור האגדה של נחל חלילים.

הירידה לנחל לאחר המערות תלולה במקצת ומומלץ להשאיר שם מדריך לעזרה לחניכים. מכאן ועד לסוף המסלול נותר קצת פחות מק"מ. בקצהו התחתון של הנחל נמצאים בוסתני פרי נטושים שעלולים לבלבל אותנו, כך שלא נדע מהו החורש הטבעי ומה ניטע על ידי האדם. אפשר לערוך תחרות בין החניכים על זיהוי עצים בחורש שסביבכם, וזיהוי עצי הפרי המסתתרים בחורש.

סופו של המסלול בחורשת אורנים קטנה, לידה ימתין לנו האוטובוס.

נ.צ. סיום: 1664.1335

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • ירידה תלולה - יש להציב מדריך לעזרה לחניכים.
  • מומלץ לטייל בנחל חלילים בחורף ובאביב, בזמן הפריחה.
  • מומלץ להביא למסלול חליל פשוט, על מנת ליצור אוירה מתאימה לנחל חלילים.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מכביש מס' 1 פונים במחלף הראל אל תוך מבשרת ציון, ברמזור השני פונים שמאלה, ואחרי 200 מ' פונים שמאלה ועוצרים ליד ביה"ס .

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: עוקפים את גדר ביה"ס מצפון, ויורדים אל הנחל הזורם מכיוון מערב למזרח.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: האוטובוס חוזר חזרה לכביש מס' 1 לכיוון ירושלים ובמחלף מוצא הוא פונה לכיוון מבשרת ציון, לאחר 15 מ' ישנה פניה ימינה בדרך עפר המסומנת בסימון ירוק, ליד מתקן של "מקורות", (ממש אחרי הגשר שעובר מתחת לכביש מס' 1. האוטובוס ממשיך ישר כ - 800 מ' עד שהוא רואה חורשת אורנים לשמאלו, שם הוא ממתין.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים