zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מצפה משואה - ח’רבת מדרס

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 4 - 7 שעות
עונות מומלצות: אביב
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 1 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מצפה משואה - ח’רבת מדרס
מסלול בין גבעותיה של השפלה הגבוהה לנמוכה, יוביל אותנו בין עצי החורש ומטעי כרמים אל מקום מסתורם של לוחמי מרד בר כוכבא, נרד אל תוך מערות ומחילות בנות אלפיים שנה, שיובילו אותנו אל מעמקי האדמה

סימון שבילים: אדום. נ.צ. התחלה: 1425.1197.

נתחיל בתצפית ממצפה משואה משם נרד מן הגבעה בשביל המתפתל בין חורשת אורנים לכרם זיתים, נחצה את הכביש בזהירות, ומן הזיתים נעבור אל הגפנים, משם נטפס בעליה קצרצרה אל ח'רבת מדרס, בה נזחל במערות מתקופת מרד בר כוכבא.

את המסלול נתחיל במצפה משואה, הנמצא בראשה של אחת הגבעות המפרידות בין השפלה הגבוהה לנמוכה, במקום שולחנות פיקניק, ושירותים "ירוקים" בהם אין צורך להדיח את המים באסלה למערכת הביוב, מפני שלאחר תהליך טיהור הם משמשים להשקיה, אטרקציה של ממש עבור החניכים...

ממצפה משואה נוכל לצפות לכיוון מישור החוף, וביום טוב נוכל להבחין ממגדלי עזריאלי בת"א ועד לארובות של אשקלון בדרום. מאוד בולט עד כמה הנוף במערב שטוח ומישורי, לעומת נוף הגבעות הרכות של השפלה הנמוכה, וההתרוממות החזקה של הרי חברון בה נבחין כאשר נתחיל את המסלול ונפנה מזרחה.

מהתצפית לכיוון מישור החוף נסתובב ונחזור אל הכביש אליו הגענו עם האוטובוס, נחצה את הכביש ונתחיל לרדת כ- 40 דקות, בתוך חורשת האורנים הנטועה. למרות העובדה כי לרוב הצמחים קשה לגדול מתחת לעצי אורן בגלל מחטיו המפרישות חומר רעיל, יפה לראות מהם הצמחים שבכל זאת מצליחים לגדול לצדו או מתחתיו, לדוגמה, רקפות רבות, מיני מטפסים, וכיצד החורש הים תיכוני חוזר ומשתלב בחורשה הנטועה. נרד בין האורנים עד שנגיע לכרם הזיתים, שם נמשיך עם הסימון האדום לכיוון דרום, נמשיך פחות מק"מ בדרך עפר שעוברת במקביל לכביש מס' 38, עד שדרך העפר נפגשת עם הכביש שם נחצה את הכביש בזהירות ובזריזות.

מכרם הזיתים עברנו לכרם ענבים, נחצה את הכרם בדרך העפר ובסופה, לאחר כ 5- דקות, נפנה שמאלה. זוהי העלייה היחידה הצפויה לכם בטיול ואם תלכו ממש לאט זה עשוי לקחת לכם מקסימום 15 דקות.

הגענו לח'רבת מדרס, נפנה עם דרך העפר ימינה, ואחרי כ- 5 מ' נרד בשביל צר לכיוון צפון מזרח, שם נבחין במחשוף סלע לבן, ובו פתח קטן, נכנס למערות דמויות הפעמון, ומכאן גם שמן - מערות הפעמון. במערה חצובות גומחות קטנטנות, זה הזמן להפעיל את הדמיון האישי ואת דמיון החניכים, למה שימשו הגומחות. לחוקרים כיום אין תשובה מוחלטת, אך ההסבר המקובל ביותר, שבגומחות אלו גידלו יונים ששימשו למאכל.

נצא מן המערה ונמשיך בשביל כ- 150 מ' עד שנפגש שוב עם דרך עפר המגיעה ממערב למזרח, נפנה ימינה, ואחרי כ -20 מ' נוכל לראות את פתח מערכת המסתור, זהו פתח גדול באדמה ממנו עולה וצומחת תאנה גדולה.

מערכת המסתור - מדובר בסדרה של חללים ומחילות בניהן שנחצבה ע"י לוחמי מרד בר כוכבא לפני כ -2000 שנה. הזחילה במערה עם קבוצה של 30 חניכים לוקחת כחצי שעה, לא כולל הסבר וצ'יזבט. בדרך כלל יש לחץ מאוד גדול על המערה ולשם כך תוכלו לראות ליד הכניסה למערכת המסתור עוד מערה קטנה שנועדה לקבוצות שממתינות. ניתן ומומלץ לערוך בה לפחות חלק מההסבר ועל ידי זאת לחסוך זמן במערה. היציאה מהמערה נעשית באמצעות סולם. יש לשלוח את כל מי שיוצא מהמערה למעלה, אל תרשו לחניכים להסתובב בחלקה הפתוח של המערה שמתחת לסולם.

ממערכת המסתור נמשיך בדרך העפר היורדת מזרחה, אחרי 30 מ' יש עץ חרוב ע-נ-ק, זהו מקום מומלץ לארוחה. במורד השביל ניתן להבחין בחניון בו ממתין האוטובוס, ובחורש שמסביב לחניון נחבאים כמה וכמה שולחנות פיקניק של קק"ל וגם בהם מומלץ לעשות הפסקת אוכל לפני העלייה לאוטובוס.

נ.צ. סיום: 1440.1186.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  •  כניסה למערות עם פנסים בלבד - אין להיכנס למערות עם נרות.
  •  אין כניסה למערות לחולי אסטמה ולסובלים מקלסטרופוביה. יש לשאול את החניכים לפני הכניסה למערה האם מישהו סובל מאחת התופעות.
  •  חציית כביש - ע"פ הוראות חוזר מנכ"ל.
  •  מעבר בשטחים חקלאיים - שמירה על רכוש החקלאים.
  •  באזור כולו פתחים ומערות רבות, לא ניתן להבחין בכולן ולכן יש להזהיר את החניכים לשים לב ולפקוח עיניים.
  •  היציאה מהמערה נעשית באמצעות סולם. יש לשלוח את כל מי שיוצא מהמערה למעלה, אל תרשו לחניכים להסתובב בחלקה הפתוח של המערה שמתחת לסולם.
  • מספר מטיילים מקסימלי: 600
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת התחלה: מכביש מספר 1 יורדים במחלף שער הגיא, ממשיכים ישר בכביש מס' 38, עוברים את בית שמש, צומת האלה, את צומת הפניה לישובים ליאון, לוזית ועגור, ובצומת הבאה פונים ימינה, ע"פ השילוט למצפה משואה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת סיום: האוטובוס חוזר לכביש מס' 38, ובצומת בה פנינו למצפה משואה נמשיך ישר לכביש ישן (אל דאגה, הכביש עביר לכל כלי הרכב). נמשיך עם הכביש ישר, נחלוף מאחורי הישוב צפרירים ולאחר כ- 2 ק"מ נבחין בשלט המפנה אותנו שמאלה לחרבת מדרס, אחרי כ - 300 מ' יגיע האוטובוס לרחבת חניה מסודרת בה יוכל להמתין לנו.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים