zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר צפחות

מאפייני המסלול
אזור: הרי אילת
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 4 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

fmQeLpmejIknSqGQGVs
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר צפחות
הר צפחות הוא מסלול קצר המשלב הליכה נעימה וקלה עם עלייה מאומצת שבסופה הדובדבן שבקצפת: תצפית עוצרת נשימה מזרחה לים האדום. מומלץ לסיים איתו טיול נודד

נ.צ. התחלה 14100/88225.

בשפך של נחל צפחות לנחל שלמה, נמצא חניון נחל שלמה תחתון ממנו נתחיל ללכת בסימון הירוק בנחל צפחות. בתחילת המסלול, מצד שמאל, אפשר לראות את הסלע שמכונה צפחה (על שמו קרוי הנחל). צפחה היא סלע בעל מבנה לוחי - רואים בסלע מעין לוחות שטוחים המקבילים זה לזה. היא נוצרה בתהליך האיטי של התמרה (מטמורפוזה). נלך בנחל הרחב כחצי שעה עד למפגש עם סימון שחור (שממשיך ימינה לכיוון נחל גישרון), אנחנו נמשיך שמאלה בסימון הירוק (שימו לב שכולם אתכם ולא ממשיכים לגישרון בדרך למצרים).

אחרי 300 מ' בערך השביל נכנס לערוץ נחל שלוקח אותנו לפסגת ההר.סה"כ מהפיצול יש כ- 20 דקות הליכה עד למרגלות הר צפחות. באיזור זה ניתן לראות שיטת סוכך ותופעה גיאולוגית יפה: "דייק" (מחדר מגמתי) שהוא זכר לחדירתו של חומר מגמה נוזלי מבטן האדמה (המעטפת של כדוה"א) אל סדק במעטפת ועלייתו בסדק לכיוון פני השטח. אחרי שחדר החומר לסדק הוא התקשה בו כעורק אדום-חום ועם השנים נחשף לעינינו בגלל בלייה של הקרקע ושברים. התפרצות הר געש נובעת מתהליך דומה שבסופו המגמה העולה בסדק פורצת את קרום כדוה"א. לקראת הר צפחות הנחל הופך ליובל צר יותר כשבסופו הסימון הירוק מתעקל שמאלה ועולה להר. (ישנו שביל נוסף העולה גם כן להר אך הוא אינו מסומן).

בזמן העלייה, שנמשכת כרבע שעה, רצוי לעצור מדי פעם לנוח, לשתות ולוודא שכולם נמצאים. המאמץ משתלם, ובסוף העלייה מתגלים לעינינו המפרץ הכחול היפהפה והרי אדום המרשימים. אפשר לשלב כאן תצפית מפורטת על העיר עקבה, הגבול עם ירדן ומצרים, הים האדום וקצת "פיקנטריה" על העיר אילת. פה המקום לדבר על שוניות האלמוגים (המאבק לשמירתן, גידול דגי הדניס, זיהום הים). אין בפסגה צל אך במידה ומזג האוויר נעים כדאי להקדיש לה זמן לפני הירידה והסיום. ממשיכים לרדת בשביל מסומן ירוק. (לאחר מספר דקות יש פיצול ימינה בסימון שחור המוביל למלון הנסיכה.) אנחנו נמשיך בסימון הירוק לבית ספר שדה אילת, כעשרים דקות הליכה, עד לסיום ליד גדר בי"ס שדה.

נ.צ. סיום: 14200/88040

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • שימו לב לא להתברבר בפיצול לכוון נחל גישרון – הגבול עם מצרים קרוב.
  • בהגעה לסיום יש לתדרך את החניכים לא ללכת לכביש, רצוי לשים מדריך שישגיח.
  • הירידה מהר צפחות תלולה - לא לרוץ!
  • במידה והנך מעונין לטייל במסלול עם כיתות ד', יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: פונים מכביש אילת-טאבה לכיוון חוות היען (דרך רכב טובה בסימון אדום). אחרי חוות היען וחוות הגמלים (כ- 2 ק"מ מהכביש), נראה בצד שמאל שלט ירוק "חניון נחל שלמה".

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: חניון נחל שלמה תחתון נ.צ. 14100/88225 ממנו נתחיל ללכת בסימון הירוק בנחל צפחות.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: חניון חוף אלמוג - מול בי"ס שדה אילת.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים