zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל אביב ונחל דישון

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 3 - 4.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

WoZwySUapRLyXOs
comment6, (Uiwmrqyz , Uiwmrqyz , Uiwmrqyz)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
תמונה מהגלריה

שימושי
נחל אביב ונחל דישון
בנוף המצוקי והחשוף של מזרח הגליל חבויים כפרי מערות קדומים, כוכי נזירים, עמודי סלע מיתמרים ועוד שאר אוצרות ... נופיו הפראיים של הנחל מכוסים בחורף ובאביב מרבדים ירוקים ופריחה מרהיבה

נתחיל את מסלולנו בנחל אביבים שהוא אחד מן היובלים המתנקזים לנחל דישון. נחל דישון מנקז אזור המצוי מצפון לגוש הרי מירון, והוא מתחיל את זרימתו מדרום לצפון. בהמשך משנה הנחל את כיוון זרימתו ומתנקז מזרחה לבקע הירדן. אורכו של הנחל עד לנקודת מוצאו הוא כ- 32 ק"מ.

אנו מתחילים כאמור במעבר תחת לגשר בו חוצה הערוץ את הכביש. נ.צ. (19335.27645) המסלול מסומן בכחול. בתחילת דרכנו נדלג בין גושי סלע גדולים, שהדרדרו לכאן בעת סלילת הכביש. כעבור כ- 15 דקות נגיע למפגש ערוץ נחל אביבים עם ערוץ נוסף הבא מימיננו. כאן מומלץ לסטות מעט ממסלולנו ולהיכנס לערוץ זה, שבגדתו המערבית נבחין במצוק קעור וכתמתם, שצורתו צורת חצי צינור. זוהי תופעה גיאולוגית הקרויה "צניר", וכשנחזור לערוץ נחל אביבים נוכל לראות במצוק הצפוני צנירים נוספים. ישנן סברות שונות לגבי אופן היווצרות הצנירים - יש הטוענים כי זו עדות לתוואי זרימה קדום של הנחל שהתחתר בסלע בזרימתו, ויש הטוענים כי זוהי צורת בליה שבה תקרת הסלע התקשתה, ומה שמתחת לה המשיך להישחק ולהיבלות.

נמשיך בהליכתנו בערוץ ונבחין מימיננו, במדרון הדרומי במספר עמודי אבן גדולים, הנקראים בשמם העממי "עלמות". בנחל אביבים נוף מדרונות חשופים ומצוקים תלולים. המצוקים כאן בנויים מסלע גיר קשה וסדוק, והסידוק הרב מאיץ תהליכים של המסה (קארסט) בסלע. העלמות והמערות שנראה הינן תוצר ההמסה הקארסטית הזו. העלמות הן תופעה ייחודית בנוף הארץ, וההסברים להווצרותן שונים - יתכן שהן שריד לתקופה בה ההמסה כאן היתה מואצת, ויתכן שאלו הם עמודים בתוך מה שהיה פעם מערות, שתקרותיהן התמוטטו עם השנים.

עם התגלות מראה העלמות ניתן לערוך עצירה במדרון. כאן נוכל להנות משפע הפרחים בעונה: בסתיו- סתווניות, כרכומים וחלמוניות, באביב מומלץ במיוחד- מרבדי פריחה מרשימים, ובהם אירוסים, ולתמוה על היעדרם הכמעט מוחלט של עצים מן הנוף. ההסבר למיעוט העצים טמון כנראה בהרכב המסלע כאן. הסלע הקארסטי הסדוק אינו מחזיק מים זמינים, והקרקע עשירה בתרכובות שונות המונעות התפתחות חורש מפותח. גם פעילות האדם ודאי השפיעה על הרכב הצומח כאן, ולאורך המסלול ניתן להבחין בעצים מדוכאים (עצים לא מפותחים, שנראה שנכרתו או עברו רעיה).

מכאן נמשיך עם השביל העובר בדרכו גוש סלע גדול בערוץ. נבחין בגדה הצפונית של הנחל כי מלבד הצנירים חבויים בסלע גם פתחי מערות קטנים. אלו הם פתחים של כוכי נזירים. ניתן להבחין שחלק מן הפתחים בנויים ומסותתים. הגישה אל הכוכים הללו אפשרית היום רק בגלישת חבלים מן המצוק. בתוך הכוכים נמצאו עדויות לחיי בני אדם, וכנראה שאלו חללים טבעיים שהורחבו לצרכי בני אדם. היום ניתן לזהות את סימני הדיירים של העת הזו - הלשלשת הלבנה מתחת לכוכים מצביעה על קינוני עופות דורסים. מימין ניתן להבחין במערכת מערות חניה, בת שלוש הקומות, אחת ממערכות כפרי המערות שבנחל.

כעת נעלה עם השביל המוביל אותנו אל תוך כפר מערות שכזה - כפר מערות אביב. נעלה עם השביל הכחול ונטפס לתוך חלל המערה, שרצפתה מכוסה באדמת דיר שחרחרה. מומלץ להקדיש מספר דקות לשיטוט במערה וסביבותיה. מערה זו היא המזרחית מבין שתי מערכות, המופרדות ביניהן בגרם מדרגות חצוב בסלע, המטפס לרמה שמעל. מערכת המערות הטבעית שהיתה כאן הורחבה, וחלקיה הפנימיים של המערה שמשו ככל הנראה למגורים. המערכת הכילה 4 קומות, שהמעבר ביניהן היה באמצעות סולמות. ניתן לראות את עמודי הסלע הגדולים התומכים בתקרת המערה, שהושארו ככל הנראה כדי שזו לא תתמוטט. במדרון שתחת למערות ניתן להבחין בחציבות בסלע ובשרידים של טראסות, שיתכן ושמשו כבסיס לבתים מחוץ למערה. בקיר המזרחי החיצוני של המערה (שהגישה אליו מן המדרון שלפני המערה) חצוב בור מים שלו פתח חזיתי שנחצב כנראה מאוחר יותר. על הקיר שמעל הבור ניתן לראות חריצים ומרזבים חצובים, שהובילו את מי הגשם שניתזו על המצוק לתוך הבור. זהו רק בור אחד מיני רבים שנמצאו באתר, שסיפקו מים לאנשי הכפר. ניתן לראות בור מים נוסף שחולייתו (הפתח שלו) מבוטנת ברחבה שלפני המערה. המדרגות החצובות בסלע מוליכות כאמור לראש המצוק, שם ניתן למצוא בית בד ועוד מיני שרידים. העלייה תלולה ומומלץ להציב עוזרים במהלכה.

הסימנים במקום מעידים על קיומו של יישוב קבע. תחילת ההתישבות במקום משויכת לתקופה הרומית, ונראה שהיישוב המשיך להתקיים גם בתקופה הביזנטית והערבית. באשר לכוכים במצוק - אין מידע לגבי יושביהם, אך מניחים שהיו אלו אנשים שרצו להתבודד. בתקופה הביזנטית תופעת הנזירות היתה מצויה בארץ, ויתכן שהתבודדו כאן נזירים, שנעזרו בסולמות ובחבלים כדי להגיע למקום משכנם.

מכאן נחזור אל השביל המסומן ברחבה שמתחת למערה ונמשיך בהליכה. כעבור מספר דקות נבחין בירידה בגת חצובה בסלע. ניתן לערוך כאן עצירה. נמשיך מכאן במורד עם השביל הברור. יש כאן קטע קצרצר של ירידה תלולה מתחת לגת, ולאחריה ההליכה מתונה ונוחה על קו גובה מעל הערוץ. אם נזדמן לכאן באביב נוכל להנות מהריח המשכר של פרחי הקידה השעירה. את הפרחים הצהובים ניתן לאסוף ולמצוץ מהם את הצוף, או להכניס מהם מעט לתה, שיקבל טעם מבושם. כעבור כ- 40 דקות הליכה נגיע למפגש הנחלים אביב-דישון. ערוץ נחל דישון מגיע מדרום, ו"אוסף" אליו את נחל אביבים. בשטח שלפני מפגש הנחלים פורחת בחודשים פברואר ומרץ קבוצה של עריוני צהוב, שנזהה עם עמודי תפרחת גבוהים ודומים לחצב. במפגש הנחלים נראה מבנה תחנת שאיבה, אחת מני רבות לאורך נחל דישון. לשם אחזקת התחנות נפרצה כאן דרך עפר של מקורות, ועליה נעשה את דרכנו בנחל דישון. אנו ממשיכים מכאן בשביל ישראל ובסימון אדום, לכיוון דרום. מכאן נותרו לנו 30-40 דקות של הליכה על דרך העפר עד למפגש עם הרכב. בדרך מומלץ לעצור למנוחה באחו המרגיע שבצד ימין.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • הירידה למסלול היא תוך חציה של כביש ראשי.
  • במערות הממוקמות גבוה מעל הערוץ יש להזהיר חניכים מפני התקרבות לשפת המצוק.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: נפנה צפונה בצמת חירם ונמשיך עד לצמת הבא, בו נפנה במזלג הימיני לכיוון ריחניה. כעבור 5 ק"מ נפנה שמאלה עם השלט המכוון ליראון ולאביבים. כעבור 500 מטר נבחין בצד ימין בנקודת סיום המסלול. אנו ממשיכים עם הכביש, עוברים את השער האחורי של קיבוץ יראון ועוצרים את כלי הרכב לאחר הפיתול החזק בכביש. כאן עלינו לרדת. הכביש אינו סואן, בלשון המעטה, אך יש להזהר ולהציב מדריכים שיחסמו את התנועה. הדרך המועדפת והבטוחה היא לחצות את הכביש לעברו השני, כלומר לצדו הצפוני, וללכת בשולי הכביש עד לפיתול החזק בכביש. כאן נרד ונתחיל את מסלולנו תוך שאנו חוצים את תעלת המים שמתחת לכביש. מכאן השביל מסומן.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: כלי הרכב יסתובב במושב אביבים (אין אפשרות להסתובב על הכביש). בשבת שער הכניסה לאביבים סגור, והנהג יסתובב מחוץ ליישוב. כלי הרכב יחזור על עקבותיו כ- 3 ק"מ, ויחכה לנו כ –500 מטרים לפני הצמת ליראון ולאביבים, במפרץ חניה בצדו השמאלי (המזרחי) של הכביש. המקום משולט בשלט "נחל דישון".


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים