zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל סנפיר

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 2 ק"מ
זמן משוער: 3 - 4.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

cMwvsAzwGReCF
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל סנפיר
מסלול הכולל טיפוס לנקודת תצפית מדהימה על המכתש הגדול המתקשט בצבעיו לתפארת. בדרך פוגשים שיחי זוגן ומאובנים מקסימים, ויורדים לתוך קטן המכתש, לאתר איסוף החולות בתוך המכתש הגדול

המסלול מסומן בסימון שבילים שחור ומתחיל ממיצד ירקעם. במקום חניון מסודר ונוח לאוטובוסים. נ.צ. התחלה: 15340/03900.

מהמיצד הולכים לכיוון צפון מערב עם הסימון השחור. יש לחצות את הכביש בזהירות עם הקבוצה, לעבור מתחת לקו מתח גבוה ולהגיע למעבר מתחת למסילת הרכבת של מפעלי הפוספטים. כאן ניתן לדון במשמעות הכרייה מבחינה חברתית וסביבתית. עד למעבר הרכבת ישנה הליכה של כ- 400 מ'. מהרגע שעוברים תחת הרכבת מתחיל יופיו האמיתי של המסלול.

עולים ועם השביל המתעקל לכיוון צפון, זוהי עלייה גדולה וכדאי לעצור בתחתיתה לפני שמתחילים בטיפוס. ניתן לראות שיחי זוגן, סלעים שעברו בלייה של מים ושפני סלע.

נ.ג. (נקודת גובה) 450 היא התצפית המקסימה אליה תגיעו. ממנה ניתן לראות את המכתש הגדול במלוא תפארתו, את הכביש החוצה אותו, את נחל חתירה, (המנקז אותו) את המפעלים לכריית חול ואת נקודת סיום המסלול באתר החולות הצבעוניים (במקום יש אנדרטה). חשוב לא להתקרב לקצה יותר מדי. זהו בהחלט מקום נפלא לספר על המכתשים בכלל וזה בפרט, על היווצרותם ועל חול צבעוני.

כשתחילו לרדת תגלו מימינכם ערמות של מאובנים מקסימים. אפשר לעצור ולהסביר על היווצרות מאובנים, סלעי משקע בכלל וגיר בפרט. הירידה למטה בתחילתה עם יתדות, כדאי להישאר ולעזור למתקשים ואחרי כ- 5 יתדות יש לרדת בזהירות בערוצון קטן.

נקודה זו של הירידה מהווה בדרך כלל פקק כשיש ריבוי של קבוצות. לשים לב לא להתעכב יותר מדי.

יש לרדת את המשך הירידה בזהירות שכן היא מאופיינת בדרדרת (אבנים).

מהרגע שירדתם לתוך המכתש תגלו את העולם הקסום של החולות הצבעוניים. יש לשים לב, ולא להשחית או לקחת חול ממקומות שאינם האתר המוגדר לכך.

ממשיכים כ- 300 מ' נוספים, חוצים את הכביש בזהירות ומגיעים לאתר החול הצבעוני. שם יש מקומות ישיבה נוחים, עצי אקליפטוס שנשתלו על מנת לתת צל וחניון מרווח לאוטובוסים. המקום הוגדר כאתר לאיסוף חול צבעוני והוא היחיד מסוגו בארץ. כדאי לצייד את החניכים מראש בבקבוקים ובצנצנות לאיסוף ולתת להם זמן לכך. מקום מצוין לפעילות משחק ו/או שיחת סיכום. נ.צ. סיום: 15245/04010

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ישנה אפשרות ל"סנפיר" קצר בו הטיפוס קצר בחצי וקל יותר, מסלול זה מתאים גם לכתות ד'-ו', רמת הקושי שלו היא קל-בינוני, אורכו ק"מ אחד והוא ייקח כשעה וחצי עד שעתיים וחצי. במידה ומעונינים לעשות את המסלול המקוצר יש להתחיל עם הסימון הירוק ובנקודת התצפית להתחבר לסימון השחור. הסימון הירוק מתחיל כ - 300 מ' דרומית מזרחית לאתר החולות הצבעוניים, בנ.צ. 15276/03990. העלייה משם לכיוון דרום מערב תלולה אך קצרה, כדאי לעשות עצירה אחת במהלכה, יש שפע של זוגנים, בולדרים, צבעוניים בעונה המתאימה. מהרגע שמגיעים לנקודת התצפית ההמשך הוא כמתואר לעיל. הסבר הגעה לתחילת המסלול הקצר: מירוחם יורדים את המכתש, כ- 300 מ' אחרי אתר החולות הצבעוניים, יהיה מפרץ מימין, בו ניתן להחנות 2 אוטובוסים, עם אבן סימון שבילים בצבע ירוק. המסלול יתחיל מצד זה, חשוב שהחניכים ירדו לצד זה כך שלא יצטרכו לחצות את הכביש.
  • ניתן לעשות את המסלול גם הפוך, מפנים המכתש החוצה אך זה פחות מומלץ לטעמי כיוון שיש שיא מסוים בהגעה לחולות הצבעוניים בסיום.
  • ניתן לישון בחניון לילה של מיצד ירקעם הנמצא כ - 500 מ' צפונית למיצד, ומשם ללכת לתחילת המסלול ל"סנפיר" ארוך.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • לשים לב בחציית הכבישים.
  • כדאי לצייד את החניכים בבקבוקים או צנצנות לאיסוף חול צבעוני.
  • יש להקפיד לא לחרות ולפגוע במסלול ולקחת חול רק מהאתר המיועד לכך.
  • כדאי להעמיד עוזר בנקודת הירידה מהתצפית ולהיעזר בידיות. זו גם הנקודה שעלולה להוות נקודת עומס לפקקים.
  • המסלול אינו מומלץ לקיץ כי אין בו צל. 
  • המסלול קצר באורכו, אבל הטיפוס והירידה הם המשמעותיים לא המרחק בק"מ. במצב של קוצר זמן, עומס של קבוצות, או אם יש הפרשי גילאים באותה הקבוצה, ניתן לפצל את הטיול לשני המסלולים (הארוך והקצר) נקודות ההתחלה מאוד קרובות ונקודת הסיום זהה.
  • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל, יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: (מסלול ארוך): מירוחם יורדים את המכתש ומגיעים לצומת T בה פונים ימינה (דרומה) וממשיכים כ - 500 מ' נוספים עד לשלט למיצד ירקעם פונים שמאלה וחונים בחניון.

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה (מסלול קצר): מירוחם יורדים את המכתש, כ- 300 מ' אחרי אתר החולות הצבעוניים, יהיה מפרץ מימין, בו ניתן להחנות 2 אוטובוסים, עם אבן סימון שבילים בצבע ירוק. המסלול יתחיל מצד זה, חשוב שהחניכים ירדו לצד זה כך שלא יצטרכו לחצות את הכביש.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מירוחם יורדים את המכתש הגדול בכביש 225. כעבור כ- 6 ק"מ מצד שמאל יהיה שלט לאתר חולות צבעוניים, אקליפטוסים, פינות פיקניק וחניון מסודר, שם פונים שמאלה ומחנים את האוטובוסים.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים