zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » חוצה שמורה - מחניון הפסגה לנחל מירון

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 5.5 ק"מ
זמן משוער: 4 - 6 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

מדהיםםםםםם
מסלול פ33ה!!1 (קורל לב , תדהר , חיפה)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
חוצה שמורה - מחניון הפסגה לנחל מירון
נחצה את שמורת הטבע הגדולה בצפון הארץ, ונעבור במגוון נופים וחוויות: חרבה יפהפיה, תצפיות נוף מן הכנרת ועד החרמון ומן הגליל ועד הים התיכון, חקלאות קדומה ומודרנית, תופעות קארסטיות מדהימות, ונקנח בירידה במפלונים ובמדרגות סלע בנחל מירון האתגרי

נ.צ. התחלה: 18905.26645

נצא מחניון הפסגה בהליכה דרומה על כביש האספלט, ונפנה כעבור כמאה מטרים לדרך עפר המסומנת בכחול. בהצטלבות עם דרך עפר נוספת מימין, נפנה לדרך זו הלוקחת אותנו מערבה, לכיוון חרבת ב"ק. נפסע כ- 150 מטרים מערבה מפיצול הדרכים, עדיין על גבי סימון כחול, כשמדרום לדרך גדר. בסופה של הגדר נבחין מדרום לדרך במעין אזור שקוע ומגודר באבנים- הנראה כמו ברכה ריקה ורדודה, וכאן נעזוב את דרך העפר ונפנה דרומה לעבר צלע ההר, לכיוון עצי אגוז המלך. נשב תחת אחד עצי האגוז היפהפיים, ונביט דרומה אל התצפית היפה. הכפר הנראה בבירור הוא בית ג'אן, עדיין בתוך שמורת הרי מירון. המקום בו אנו יושבים הוא חרבת ב"ק או חרבת ג'רמק. ג'רמק היה שמו של הר מירון בעבר, וכאן היה כפר דרוזי נטוש בשם זה. במחצית הראשונה של המאה ה- 19 נעשה כאן נסיון התיישבות יהודי מיוחד וראוי לאזכור. (ראו פריט מידע "חרבת ב"ק"). נוכל להסתובב בתוך החרבה, ולאתר שקתות אבן, באר, שרידי מבנים ועוד. בחלקה הצפוני של החרבה על גבי מדרגת סלע סמוך לגדר ניתן לאתר מבני קולומבריום ייחודיים. חרבת ב"ק היא מקום נוח לעצירת קבוצות ולפעילות.

מכאן נחזור על עקבותינו עם דרך העפר המסומנת כחול, ונחבור לדרך העפר ההולכת דרומה ומסומנת מכאן בירוק. נצעד על גבי דרך העפר, בתחילה בינות לצמחית חורש דלילה, ולאט לאט נלך וניכנס לתוך שטחים מעובדים חקלאית. אנו צועדים בשלב זה על קו פרשת המים הארצי - הקו שממנו המים "גולשים" למערב או למזרח. אכן נוכל להבחין שמשני עברינו גיאיות קטנים, אך אנו הולכים על שלוחה בתווך. כעבור כ- 20 דקות של הליכה נבחין בבור מכוסה רשת ברזל מצד ימין של השביל. זוהי הוטה - תופעה קארסטית שאודותיה נספר באריכות בהמשך. אחרי ההוטה נמשיך עם השביל המתעקל מעבר לסלע גדול, ונרד בדרך החלקות החקלאיות - מגדלים כאן בעיקר תפוחים. בדרך נוכל להבחין בחלקה שזכתה לכינוי "חלקת המקררים", על שום הגדר הייחודית שלה העשויה... ניחשתם יפה - מקררים!!

נגיע לרחבה ממנה מתפצלות שתי דרכים. השביל המסומן ממשיך בזרוע הדרך הישרה, ואילו הדרך ההולכת מעט שמאלה היא קיצור דרך ונפגוש בה מיד. נלך אם כן על גבי הדרך המסומנת, ונפנה מזרחה בעיקול הדרך. כעבור מספר דקות הליכה נגיע למשטח חשוף ורחב ידיים, שזכה לשם "יבש בקיץ" על פי סימונו במפה. אנו ניצבים כאן בפני תופעה קארסטית ייחודית נוספת - דולינה. ראו פריט מידע. הדולינה יבשה בקיץ ומלאה מים בחורף, אז נוצר כאן אגם קטן, וניתן להקפיץ אבנים... סביב הדולינה יש מקום נוח לעצירת קבוצות.

סמוך לדולינה הוקמה אנדרטה לזכר חיילי צה"ל מן הכפר בית ג'אן שנפלו בלבנון. מעל האנדרטה מתנוסס בנוסף לדגל ישראל דגל העדה הדרוזית, על חמשת צבעיו. ראו פריט מידע "דרוזים".

נמשיך עם דרך היורדת מצפון לאנדרטה לכיוון מזרח. הדרך מובילה אותנו דרך חלקות הנחרשות ומשתנות תדיר, ולכן יש לעקוב אחר הסימון. הכיוון כעת הוא הליכה צפון מזרחה. בראש ערוץ קטן, שהוא למעשה ראשיתו של נחל מירון, נראה גת יפה, בעלת בורות שיקוע. שבילנו חוצה את הערוצון והולך בגדתו הצפונית לעבר ההוטה. ההוטה נראית כבור עמוק ומוקפת גדר. זהו למעשה בור אנכי, גדול ועמוק, שנוצר כתוצאה מהמסת סלע הגיר (קארסט). הבור מגיע לעומק עשרות מטרים, וממשיך מעבר לנראה לעין בחדרים נוספים. ראו פריט מידע "הוטה ודולינה".

מכאן נמשיך עם השביל החוצה את הערוצון לגדתו הדרומית. נלך בתוך חורש לא סבוך ובו קטלבים ואלונים. מימין נוכל להבחין בצניר מרשים - מעין צורת חצי צינור מאורכת בסלע המצוקי. כ- 10 דקות הליכה לאחר עוזבנו את ההוטה נגיע לעין זבד. זהו אחו יפהפה, שבמרכזו מעיין קטן בעל שפיעה דלה בחודשי החורף. המעין נמצא תחת לעץ אלון בודד. בעין זבד יש מקום לחניה של קבוצות רבות. המקום הוא מן היפים והפסטורליים שבשמורה, במיוחד בחורף ובאביב, אז מתכסה האחו בירוק ובפריחה. בימים יפים רואים מכאן את החרמון. זהו מקום מוצלח לערוך סיכום של יום ההליכה בשמורת ההר.

בעין זבד מומלץ לתת הנחיות להליכה בנחל מירון. אופי ההליכה מצריך תשומת לב ועזרה הדדית, כיון שנקפץ מעל סלעים ומפלים קטנים. מכאן נרד בזהירות בשביל המסומן כחול. הסימון הראשון על מדרגת סלע מצפון למעין. בתחילה נרד על צלע הערוץ בדרדרת אבנים, עד שנגיע לערוץ עצמו. מכאן נלך בתוך הערוץ. הירידה מעין זבד לחניון מירון אורכת כ- 45 דקות. יש כאן שתי נקודות המהוות צוואר בקבוק: קיר סלע שלצדו אגן שקוע, אותו צריך לעבור בהליכה על שביל צר של כמטר, שצמוד לקיר הסלע. כאן מומלץ להציב עוזר בתוך האגן השקוע, שיכוון את ההולכים מעל לו, ויקל על המעבר. ניתן להציב עוזר נוסף בסוף המעבר, כדי שיושיט יד לעוברים.

נקודת עיכוב נוספת היא מפל סלע בגובה של כשלושה מטרים אותו יש לעקוף עם השביל המסומן מימין, מעבר לגזע עץ האלון (בגדה הדרומית). ניתן להציב עוזר בתחתית המעקף, כיון ששם יש לקפוץ מסלע לבסיס הערוץ. אין לרדת דרך המפל, ומומלץ להציב מישהו שידאג שחניכים אינם יורדים דרך המפל עצמו.

מן המפל השביל אינו צופן בחובו עוד מעברים קשים, אך יש לדאוג ללכת בטור, תוך שמירת קשר עין, כדי שכולם יוכלו לעקוב אחר השביל. השביל מטפס מעל הערוץ בגדה הצפונית. (מי שהולך בערוץ ומרגיש שנתקל בסבך, שיחזור מספר מטרים לאחור ויחפש את השביל העולה). כעבור מספר מטרים נעבור דרך מעבר בקר בגדר, וכעבור דקות ספורות נגיע לדרך עפר. נחבור לדרך העפר ונמשיך במורד הערוץ עד לחניון המצוי במרחק כ- 400 מטרים מכאן. בדרך נראה מעין מבוטן, ומבנה משאבה מעליו - זהו מעין מירון. בחורף יש כאן לעיתים זרימה של מה שמעבר למכסת השאיבה. בדרך לחניון נבחין בגדה הצפונית של הנחל בשביל העולה לקברו של רבי שמעון בר יוחאי, ובמערות קבורה חצובות בקיר הסלע - אלו הן מערות הלל הזקן ותלמידיו.

נ.צ. סיום (הנ.צ. הניתן כאן הוא של הפיתול בכביש, המסמן את קצהו המזרחי של החניון. זוהי הנקודה הבולטת בשטח החניון רחב הידיים: 19175.26490

אפשרויות לגיוון המסלול:

כיון שזהו מסלול החוצה את שמורת הר מירון ניתן להתחבר אליו ממעל ל- 5 אופציות שונות, אציין כאן רק את אלו שיש פירוט של מסלולים לגביהן:

 • המומלצת ביותר: מחניון חוממה ניתן לעלות בשביל ההר ולהגיע לפסגה, ומכאן להמשיך את המסלול על פי התיאור.
 • ניתן ללכת את המסלול הפוך: להתחיל מחניון הפיתול, (או להאריך על ידי התחלה בחניון נחל עמוד, תוך עליה בנחל מירון, והגעה לחניון הפיתול) ומכאן המשך לפי תיאור המסלול. (בדרך כלל אלו האפשרויות הפחות מטוילות, וזה מסיבות שונות כגון: חוסר גיוון במסלול, אורך המסלול, עניין במסלול ועוד. מי שעושה זאת בדרך כלל אלו מיטיבי לכת או קבוצות בוגרות, שמעוניינים להוסיף קילומטרז' למסלול).
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
 • המסלול מתאים מכיתה ז' ומעלה.
 • בחניון הפסגה יש ברזיה, פחי זבל ושולחנות קק"ל. יש להקפיד על השארת השטח נקי וסגירת פחי הזבל, כדי למנוע אכילת חיות בר מן הזבל. יש מקום למספר רב של חניכים.
 • בחניון מירון (חניון הפיתול) הפסגה יש פחי זבל ושולחנות קק"ל. יש להקפיד על השארת השטח נקי וסגירת פחי הזבל, כדי למנוע אכילת חיות בר מן הזבל. יש מקום למספר רב של חניכים.
 • אין לרדת בנחל מירון לאחר גשם. השביל רטוב וקימת סכנת החלקה.
 • בנחל מירון יש להציב עוזרים, על פי ההוראות בתיאור המסלול.
 • ההליכה בנחל מירון עשויה לקחת זמן רב בשל היווצרות צווארי בקבוק. יש לנסות למנוע זאת על ידי תיאום מוקדם וירידה מדורגת לתוך הערוץ. במקרה של קבוצות רבות במסלול כדאי לחשב כ- 15 שעה לפחות בין קבוצה לקבוצה, מתוך הגיון שעדיף לבלות את הזמן בעין זבד מאשר בעמידה בתור, תוך התיחסות ליציאת הקבוצה האחרונה מהנחל לפני חשכה. 
 • ניתן לישון בחורבת חוממה או בחניון מירון (חניון הפיתול).
 • יש להזהר באש, לא להדליק אש בתוך החורשה, ולכבות כל מדורה או מקור אש בתום השימוש. בפסח שנת 96' נשרף שטח עצום מן השמורה עקב השארת אש בוערת, על ידי חניכי תנועת נוער.
 • חניון מירון (חניון הפיתול) ממוקם על כביש ראשי - יש לשמור על הוראות בטיחות.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: בכביש סאסא חורפיש פונים בצמת משולט להר מירון. נוסעים עם הכביש כ- 4.5 ק"מ עד לחניון הפסגה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: בצמת מירון נפנה דרומה. כעבור 1.3 ק"מ נפנה מערבה לחניון מירון.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים