zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מהר מצפה הימים לנחל עמוד

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 2.8 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 2.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

HPiNmsQxtiDmDcEzrcZ
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מהר מצפה הימים לנחל עמוד
נרד מהר מעוגל בגובה 734 מטרים, שבשמו גלום ייחודו - מצפה הימים - ואכן נהנה מתצפיות לכל עבר אל מרחבי הגליל התחתון, הכנרת, רמת הגולן והגליל המזרחי. נגלוש במורד בין עצי החורש ונגיע למעין נסתר ונקיק סלע. מכאן נמשיך על פי בחירתנו במורד או במעלה נחל עמוד

נלך עם דרך העפר המסומנת בכחול; הסימון הראשון נמצא על ברכת המים (נ.צ. 19280.26145). כעבור כ- 10 דקות הליכה תהפוך הדרך לשביל ותובילנו לראש הר מצפה הימים. הר מצפה הימים (או בשמו הערבי "ג'בל אל-ארבעין", "הר הארבעים") הינו שלוחה דרומית של גוש הרי מירון. הוא נמצא על גבול הגליל העליון והגליל התחתון, ומרום גובהו - 734 מטרים - הוא מתנשא לגובה של יותר מ- 500 מטרים מעל הגבעות שמדרום לו. בראש ההר נעמוד לתצפית רחבת אופקים - מן החרמון ועד לכנרת, מהגליל התחתון עד התבור והים התיכון במערב.

בראש הר מצפה הימים נערכו בשנים 1988-1989 חפירות ארכיאולוגיות. בחפירות התגלה מכלול בנוי, שחלקו המערבי הוא מקדש. נמצאו כאן ממצאים הכוללים פסלונים, כלי חרס, בקבוקים, ראשי חץ, מטבעות ומשקלות כסף וכן כמות גדולה של עצמות בעלי חיים, רובן של צאן (אולי זו עדות לאופי הפולחן - הקרבת קרבנות בעלי חיים). מכלול המבנים משויך על ידי החוקרים לתקופה הפרסית, אז היו כאן ככל הנראה מקדש, חצר ומצודה. מיקומם קשור ככל הנראה למבנהו ומיקומו הגאוגרפי הדרמטי של הר מצפה הימים. הפולחן על ההר המשיך להתקיים ככל הנראה עד המאה השניה לפני הספירה.

מפסגת ההר נתחיל בירידה לערוץ נחל עמוד. בתחילה נרד על גב השלוחה לכיוון מזרח, ואחר כך נתפתל עם השביל צפונה לכיוון ערוץ נחל סתר. משנגיע אל מעל הערוץ נלך על צלעו בגדתו הדרומית. בהמשך נחצה עם השביל את הערוץ מגדה לגדה וחוזר חלילה, עד שנרד אל הסלע הגדול וממנו לערוץ נחל עמוד.

הירידה תלולה ביותר, וזהו מקור הקושי העיקרי במסלול זה. אין מקומות נוחים לעצירת קבוצה במהלך הירידה, זו מעין גלישה במורד, לעיתים נזדקק לעזרת הענפים והשורשים של העצים שעל דרכנו, ולעיתים אף על הישבן בשל השיפוע (אנו יורדים כאן כ- 500 מטרים בכקילומטר אחד (בקו אוירי), כלומר מדובר על ירידה של כחצי מטר בגובה בכל מטר הליכה!

בהגיענו לערוץ נרד מעט עם השביל המסומן שחור ונכנס לקניון הקטן של עין סתר. זהו מקום נעים ונינוח לנוח בו מן הירידה.

לא ניתן לסיים כאן. אנו נמשיך לפי אחת מהאפשרויות האלו:

  • לעלות במעלה נחל עמוד עד לנחל עמוד עילי, לפי הוראות המסלולים "נחל עמוד מרכזי" (מעין סתר) ו"נחל עמוד עילי" או "נחל שכוי".
  • לרדת במורד ערוץ נחל עמוד לפי הוראות המסלול "נחל עמוד מרכזי".
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • הירידה הינה תלולה. לא מומלץ לסובלים מבעיות ברכיים או קשיים אחרים בירידות.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: ניסע על כביש צמת שבע-צפת מספר 866. כק"מ וחצי אחרי הכניסה למושב שפר נעצור בשוליו המזרחיים של הכביש, לצד ברכת מים מבוטנת של "מקורות". מכאן מתחיל השביל המסומן כחול.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: בהתאם להמשך המסלול מעין סתר- ראו הסברים בתיאור המסלול שנבחר.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים