zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל פרס

מאפייני המסלול
אזור: הערבה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 7.5 ק"מ
זמן משוער: 8 - 10 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

KvjTVZFDWlZu
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל פרס
מסלול מדברי בנוף הפתוח, קליל ומעניין, דרך גבי פרס אל נחל פרס. עם קניון קטנטן ומפל מרהיב ביופיו

נ.צ. התחלה: 71765/43250

נתחיל את המסלול בסימון שבילים אדום במגמת ירידה לאזור פתוח בו חוצים ערוצונים קטנים. אורכו כקילומטר וחצי ורובו חשוף לשמש בקטע זה, כמו ברוב המסלול, נראה את השטח הפתוח, מעט צמיחה מדברית כמו זוגן ומלוח ובערוצים נראה יותר רתמים. באביב יש פריחה של צמחי תה כמו כתלה חריפה.

נמשיך עד ההגעה לפיצול אדום, ירוק, שחור, (נ.צ. 71850/43365) משם נמשיך בירוק ימינה, לכיוון דרום מזרח. אחרי כמאה מטרים בצד ימין/דרום מערב ישנו נמצאים גבי פרס. זהו מקום נוח לעצירה ומנוחה וכן נמצא בו צל. במקום לרוב הגבים יהיו מלאים והם מאוד עמוקים וקרים. אין להיכנס אליהם ללא אישור מתאים. ניתן לערוך שם עצירה עם קבוצות רבות ולהסביר על שטפונות, על ההבדלים בין הנגב למדבר יהודה או סתם להתמזג עם השקט.

משם נמשיך בקטע מישורי (שאורך כחצי קילומטר) עד שנגיע לשביל צר שעוקף מפל.

נרד כרבע שעה ירידה קלילה נוספת לערוץ המרכזי בסימון הירוק.

נלך שני קילומטרים, בערוץ נמצא עצים, לרוב עצי שיטה ושיזף שהם נקודות צל נוחות (נמצאות מייד אחר הירידה) . זהו מקום בו ניתן לאכלס קבוצות רבות ולהסביר על הצמחייה באזור, על אנשי המדבר, על הישרדות במדבר, על שימוש בצמחיים לייצור מים וכו'. משם נמשיך עד לפיצול שחור-ירוק.

בפיצול שחור ירוק (נ.צ- 71930/43275 ) נמשיך בשביל השחור שהופך קניוני צר במקצת.

בחלק זה לרוב יהיו פקקים, וכן בנקודות הבעייתיות יש להציב מדריכים-עוזרים. קטע זה מוביל לתצפית יפיפיה על המפל הגדול. זהו חלק תלול ומסוכן ולכן יש להשגיח על החניכים. המפל צופה על שאר המשך הנחל, בולט אופיו המדברי והנוף השקט והמרגיע. (נ.צ. של המפל 72000/43200)

מהמפל יש לחזור על הצעדים כ- 250 מטרים לערך ולטפס בסימון האדום לגדה הדרומית. חלק זה תלול ויש להיעזר בברזלים המותקנים שם מראש.

לאחר העלייה הקטנה שאורכת כעשר דקות לערך, נפגוש בסימון הירוק שממשיך כקילומטר וחצי במגמת ירידה עד לסוף המסלול. לקראת הסוף ישנו מוצב צבאי נטוש.

נ.צ- תצפית- (חצי כוכבית ירוקה על המפה)- 72020/43185.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • יש אפשרות בפיצול שחור-ירוק להמשיך בירוק. מומלץ כדי לפזר את הלחץ וכאשר יש קוצר בזמן. אורכו כשני קילומטרים, על שביל מישורי פחות או יותר, ועיקרו במגמת ירידה. הוא אורך כשעה וחצי לעומת ההליכה בשביל השחור שהוא מעוקי והוא מאריך קטע זה בחצי שעה לפחות.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בחלק שבו סימון השבילים שחור, המסלול צר ויש בו מפלונים קטנים. יש להציב מדריכים-עוזרים במקומות הבעייתיים וכן להציב מישהו בתצפית מהמפל, זהו חלק תלול ומסוכן.
  • רוב המסלול חשוף לשמש יש לקחת כמות מספקת של מים. ניתן לטייל במסלול בכל השנה מלבד ימים בהם יש עומס חום או סכנת שיטפונות.
  • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל, יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הורואת הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: נסיעה על כביש דימונה ים המלח. לקראת סוף הירידות עוברים שלט ראשון לכיוון גבי פרס, ואחרי ארבעה קילומטרים ישנו שלט נוסף ומפרץ לחנייה. שם מתחיל סימון השבילים האדום.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מנקודת ההתחלה נמשיך בכביש עד לצומת הערבה וקצת אחרי הצומת בנתיב השני של הכביש מתחיל הסימון הירוק ליד תחנת אוטובוס, במקום יש מפרץ חניה גדול.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים