zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מעגן מיכאל

מאפייני המסלול
אזור: מישור החוף
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 1.5 ק"מ
זמן משוער: 1 - 4 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מעגן מיכאל
מסלול מעגלי קצר ליום טיול חלקי. נראה המון בעלי חיים לאורכו

נתחיל בחרשת האקליפטוסים מתחת לבית ספר שדה מעגן מיכאל, נ.צ. 14230/14215. יש כאן צל בשפע וברזית מים. כל המסלול הוא ק"מ וחצי, כך שהמרחקים בין נקודה לנקודה בתיאור המסלול - קצרים.

אנחנו נמצאים על גדות נחל תנינים. נחל תנינים הוא מהבודדים שבנחלי מישור החוף שאינו מזוהם בשפכים. לרוע המזל, מטרים ספורים מאיתנו נחל תנינים כבר חובר לנחל עדה שכן מזוהם. למרות זאת רמת הזיהום כאן אינה גבוהה. אם תזרקו מעט לחם למים מיד יצוצו שפמנונים גדולים. ברי המזל שביניכם יראו גם צבי מים גדולים. התנינים בנחל ניצודו כולם לפני כתשעים שנים. לאורך המים נראה צמחי קנה מצוי, סוף מצוי, פטל, מלוח, חרדל לבן, תאנה ואשלים. בתוך המים נראה נופר.

נלך לכיוון הסכר הרומי. מעט לפניו נראה מימינינו מערת קבורה. אפשר להכנס פנימה.

נעלה לסכר. הסכר היה חלק ממערכת המים לקיסריה. מאוחר יותר, ניצלו התורכים את הסכר להפעלת טחנות קמח. ניתן לרדת מצידו השני של הסכר ולעשות טיול מעגלי של כעשרים דקות לאורך שפך נחל תנינים. כיום נערכות חפירות ארכיאולוגיות נרחבות בהמשך לסכר, כך שבעתיד הקרוב אפשר יהיה להרחיב את המסלול באזור הארכיאולוגי. כדאי לברר אילו ממצאים חדשים נתגלו שם לאחרונה.

נמשיך לתוך חוף מעגן מיכאל. השער לחוף בדרך כלל נעול. יש לתאם כניסה עם בית ספר שדה מעגן מיכאל או עם קיבוץ מעגן מיכאל. בריכות הדגים של הקיבוץ מושכות אליהן המוני ציפורים הניזונות ממצבור הדגים העצום הזה. מגדלי הדגים מחפשים כבר שנים ולא מוצאים דרך למנוע מהציפורים לעשות ארוחות שחיתות על חשבון מגדלי הדגים. נטייל בין הבריכות. בעונות הנדידה (אביב וסתיו) נמצא כאן מגוון אינסופי של ציפורים. כדי להצטייד במגדיר ציפורים של "דן חסכן" - מגדיר ישן עם ציורים גדולים וברורים של הציפורים והסבר קצר על כל אחת. לא כל הציפורים שנראה מופיעות במגדיר, אבל זה יכול מאד לעזור בזיהוי של חלקן. כך אפשר לתת גם לחניכים לנסות לזהות את הציפורים שהם רואים. ישנם גם מגדירי ציפורים אחרים, אבל רובם דורשים הכרות בסיסית עם משפחות הציפורים כדי להתמצא בהם. תסבירו כאן על סיבת נדידת הציפורים ועל הטכניקות המאפשרות להם לעוף מרחקים עצומים אלו.

מכאן נחזור לחרשת האקליפטוסים. הרוצים להמשיך לקיסריה יכולים ללכת לאורך חוף הים, דרך ג'סר א-זרקה ולהתחבר לסוף מסלול "בעקבות האקוודוקט לקיסריה". בדרך הזו נעבור ליד תל, ולאורך החוף ישנם חרסים רבים המעידים על הממצאים ארכיאולוגים הרבים במקום.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • אין כניסה לנחל ולבריכות הדגים.
  • לאורך המסלול נראה הרבה ארכיאולוגיה. אין לאסוף מזכרות!
  •  זה מסלול קצרצר, אך חמוד מאד.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מהכביש הישן (מספר 4) נפנה מערבה למעגן מיכאל. לפני שער הקיבול נפנה פניה חדה שמאלה לדרך אספלט ישנה. נמשיך איתה כשני קילומטרים עד לסיומה בחניון חרשת האקליפטוסים.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: התחלה בחניון.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: זהה לנקודת ההתחלה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים