zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל אלכסנדר

מאפייני המסלול
אזור: מישור החוף
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 7.5 ק"מ
זמן משוער: 3 - 8 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

Good info
Hello! dgcfffc interesting dgcfffc site! I'm really like it! Very, very dgcfffc good! (Pharmd62 , Pharmd62 , Pharmd62)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל אלכסנדר
נלך לאורכו של נחל אלכסנדר, נפגוש ברווזים, צבי מים ודגים. נסיים בחוף המקסים של בית ינאי

נתחיל את טיולינו ליד קיבוץ מעברות, נ.צ. 1417/1960. שם נבנה גן ובו תיאור של החי והצומח שבנחל ותיאור של הפעילות לשיקום הנחל שנעשתה באזור. חשוב בשלב כלשהוא לאורך המסלול לדבר על שיקום נחלים.

נלך לאורך הנחל עם סימון השבילים של שביל ישראל (לבן, כחול, כתום). בשלב הזה הנחל עבר פיתוח נופי. לכן אנו הולכים על שביל כורכר שאינו טבעי ורוב הצמחיה במקום היא תרבותית, גם אם היא דומה או אף מאותם מינים ממש של הצמחיה הטבעית למקום. תנו לחניכים לנסות ולהבחין בין מה שהוא מלאכותי למקום ובין מה שהוא טבעי.

לאורך המסלול נעבור ליד פרדסים רבים. זיכרו: הפרדסים משמשים לפרנסתו של מישהו. גם אם העצים גדושים בפרי, אסור לקטוף! ישנן נקודות לאורך המסלול בהן השביל מתרחב וניתן להעביר בהן הפעלות. כעבור 3 ק"מ נגיע לגשר הצבים. השביל לא חוצה אותו, אך ניתן לרדת מהשביל ולתצפת מהגשר אל הנחל בתקווה לפגוש צבים. בנחל אלכסנדר נמצאת האוכלוסיה האחרונה של הצב הרך (כל שאר האוכלוסיות נכחדו מלבד מקבצים קטנים בנחל תנינים ובירקון). הצב הרך בבגרותו מגיע למטר אורך! היזהרו בגשר, עוברים עליו רכבים.

נמשיך עם השביל עוד כ- 400 מטר, עד למפגש עם מסילת הרכבת. כאן שביל ישראל פונה צפונה, אך אנחנו נמשיך ללכת על גדות הנחל. עתה משנים גדות הנחל את פניהם. נלך עכשיו בעיקר בתוך חרשות אקליפטוסים. כאן יש המון מקום למשחקי מרחב שונים או לתחנות צופיות בין האקליפטוסים. (הידעתם: סנדה הייתה בגלגולה הקודם ענף של עץ האקליפטוס...). בחרשה ממוקמים מקבצי שולחנות פיקניק.

ביציאה מהחרשה נתקל בתל סמרה, ועליו מבנה תורכי שהיה תחנת מכס שניתן לטפס אליה, וממש מתבקש להציג בו הצגות ברוח התקופה עם תחפושות או לשחק כאן משחקים בסגנון חפש את המטמון (עם מסר כמובן, לא סתם סימני דרך). תחנת המכס נבנתה בתקופה בה היה נמל פעיל במכמורת וממנו יצאו את הגידול העיקרי של השרון באותה תקופה - אבטיחים. כאן היו התורכים גובים מיסים על סחורות שיצאו ונכנסו לנמל. למרגלות התל מצידו המערבי, ממוקמת מערת קבורה. נמשיך עם הנחל עד לחוף הים. זהו אחד החופים היפים (והנקיים) בארץ, לדעתי. כאן אפשר להעביר מגוון פעילויות חוף. היציאה תהיה דרך מגרש החניה של חוף בית ינאי הנמצא דרומית לשפך הנחל, נ.צ. 13730/19930. בעונת הרחצה הכניסה לחוף היא בתשלום.

אפשרויות לגיוון:

  • ניתן ללכת את המסלול גם בכיוון ההפוך, אם כי הגעה לחוף הים היא בגדר שיא של סיום מסלול.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • מתאים מאד לטיול אופניים!
  • הכניסה לחוף בתשלום. אין כניסה למים ללא אישור משרד החינוך, בהסכמת אחראי הטיול הבוגר, בנוכחות מציל ויחד עם מדריך הקבוצה.
  • מתאים גם ליום שבט עם תחנות לאורך המסלול ואולי אפילו טקס אש לסיום בחוף הים (רק אם ניתן לכך אישור על ידי הממונים על החוף ועל ידי רשות שמורות הטבע).
  • חלקים גדולים של המסלול בשמש. הקפידו על לבוש הולם, קרם נגד שיזוף, כובע ושתיה.
  • בחורף עלול להיות בוצי בימי גשם ואחריהם.
  • המסלול יכול להתארך אפילו עד 8 שעות, אם תעשו תחנות צופיות בדרך.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: תחילת המסלול כ- 200 מטר צפונית לקיבוץ מעברות. ניסע על הכביש הישן (כביש מספר 4) בין צומת רופין לצומת חפר הכביש מתפצל, שלוחתו המערבית היא כביש פנימי המוביל לקיבוץ מעברות. נפנה לכביש הפנימי הנ"ל. כ- 200 מטר צפונית לקיבוץ מעברות, מצידו המזרחי של הכביש, ממוקם מגרש חניה גדול, שם נתחיל את מסלולינו.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: התחלת המסלול בחניון.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: בחוף בית ינאי. מהכביש החדש נעלה למחף ינאי ונעקוב אחרי השילוט לחוף בית ינאי. (ימינה במחלף, ירידה ימינה מהמחלף ופניה ימינה לתוך החוף)


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים