zofim.org.il
  
 


 
שבט אופק
חץ  דפי מידע דף הבית » שבט אופק » פינת ראש השבט

פינת ראש השבט פורסם בתאריך 22/11/2010

               כאן יפורסמו הודעות חדשות ודפי מידע מטעם ראשי השבט.

הודעה:                                                                                                        20.2.11
הריני להודיעכם כי ב- 10.2.11 הצטרפה לשבט אופק מרכזת בוגרת חדשה בשם נועה ברון.
נועה תרכז את השבט השנה עם עוז ובכך תהיה לה חפיפה עד לעזיבתו בתום שנת הפעילות.
אנו מאחלים לה הצלחה והנאה בתפקידה ובשבט!
הורים יקרים,                                                                                                20.2.11   
 
 
סיכום יום הצופה
 
בשבת האחרונה הגעתם ליער בן שמן בכדי לצפות בילדכם עובר דרגה צופית.
ביום צופה זה נכחו 450 חניכים. הטקס היה מרהיב וזה היה רק הפינלה של מפעל מוצלח זה.
 
יום הצופה תוכנן ע"י המרכזים והשכב"ג. כדי לארגן אותו, הם עמלו בשבט רבות בתקופה האחרונה.
כבר ביום חמישי יצא החלוץ ליער עם רוב הציוד, כדי להתחיל בהכנות בשטח.
ביום שישי הצטרפו לחלוץ שאר השכב"ג ושכבה ט', בכדי לדאוג שהכל יהיה מוכן ליום שבת.
גם שכבה ח' הגיעה בכדי לעשות חזרות למעבר הדרגה שלהם, הת"סים הנהדרים שהם הציגו בפנינו בטקס.
החניכים מ-ד' עד ז' התכוננו בשבט מבעוד מועד למעבר הדרגה שלהם ונכרה בהם התרגשותם הרבה.
 
כאמור, טקס מעבר הדרגות המרגש התקיים בסוף יום הפעילות ביער.
במשך היום, כל קבוצה עברה בין תחנות ההפעלה שהשכב"ג ושכבה ט' הפעילו.
כמו כן, הקבוצה הכינה לעצמה את ארוחת הצהריים בשטח, מהמוצרים שניתנו לה.
 
לאחר מעבר הדרגה, כל חניך קיבל תג צופי המאפיין את שכבתו. החניכים מאוד נרגשים ורוצים לענוד אותו בגאון. יש לתפור את התג על כיס שמאל שבחולצת המדים.
 
היה יום מוצלח, החניכים נהנו מאוד, גם מזג האוויר האיר לנו פנים.
רק שלצערנו נפלה טעות בהדרכה שניתנה להגעה לטקס ולא כולם ראו את השלטים בתוך היער.
אנו מתנצלים בפני כל מי שטעה בדרך עקב כך! בפעם הבאה אנו נתקן את ההדרכה ונדאג לשילוט בולט יותר.
 
ישראל פיסטרנק צילם את הטקס, אנו נעלה את זה לאתר. אם יש לכם תמונות נוספות מיום זה, נשמח לקבל!
 
תודות להורים שהתנדבו:
 
תודה ללוסי ואמיר רדוש שעזרו באוהל ולשאר ההורים שליוו את האוטובוסים.
 
תודה לצחי אבן על שהשאיל לנו עגלת רכב בכדי להעביר ציוד ליער.
 
תודה לאילן בר, מוטי נחושתן, יורם גרוס, גיל ויינשטיין, מנחם גבאי ועמית ברק על העזרה התפעולית.
 
תודה לשירה ברק, אביחי ארביב ומוטי נחושתן על הגעתם ליער ביום שישי כדי לבשל לשכב"ג ארוחת ערב ולהסיע את הרשג"דים לרעננה.
19.11.10
לקחים מטיול פתיחת השנה
לפני פחות מחודש התקיים הטיול הראשון לשנת פעילות זו. רוב ההורים וכל החניכים שפנו אלי נתנו פידבק חיובי על הטיול. רוב הילדים נהנו מהטיול, היו חניכים בודדים בלבד שלא סיימו את הטיול וחזרו לרעננה.                                                         אני מאוד שמחה שהחניכים נהנו מהטיול, אך הטיול סבל מכמה ליקויים ואנו לא מתכוונים להתעלם מכך. אומנם אי אפשר להשיב את הנעשה (או לעשות את שלא נעשה), אך חשוב להפיק לקחים למען הטיולים הבאים. ישנם הורים שפנו אלי לגבי ליקויים שנתקלו בהם ואמרתי להם שאני מתכוונת לבדוק את כל הליקויים ואדווח על ממצאי ומסקנותינו לכל ההורים בתום הבדיקה.                                                    על כן, ערכתי תחקיר עם ההורים המלווים, בנוסף לתלונות שהועלו בפני ע"י הורים אחרים. כמו כן, עוז מרכז השבט ערך תחקיר עם השכב"ג. להלן התייחסותי לדברים שהועלו והמסקנות שהוסקו על ידנו, ראשי השבט, עם המרכז עוז:
 
מסלול וביגוד: היו תהיות שונות לגבי המסלול שנבחר, אתייחס אליהן כאן. המרכזים בדקו כי אין טיול נוסף המתוכנן בפארק זה באותו מועד, אך מסתבר ששבט מראש העין הגיע לשם בשבת- אין זה בידנו אם זה קורה אחרי שבדקנו וסגרנו עם המקום. מרכזי השבט עם חלק מהשכב"ג קיימו טיול הכנה ובחנו את המסלול. ההליכה היתה בשביל מסומן המאושר ע"י הועדה לסימון שבילים. עשו סימולציה עם המדריכים, הם עברו איתם על נקודות עצירה וכד' לפני הטיול. לא היה מקום מוצל במסלול למעט אזור של עץ גדול שאמורים היו לעשות שם עצירה לאכילה, אך היה שם נחש. יש מצבים לא רצויים אך במקרה והם מתקיימים יש להם נהלים (כמו הליכה בחושך, הליכה בשמש וכד'). נוהל הליכה בשמש הוא לבישת ביגוד דק וארוך, שתיה מרובה, כובע וקרם הגנה. זה גם המקום שאענה לשאלה אם אפשר להוריד את חולצת הצופים במסלול ההליכה- לא! החניכים צריכים להיות עם מדי הצופים בכל המסלול. כמו כן הם צריכים להגיע לכל פעולה של הצופים עם נעליים סגורות מנימוק בטיחותי, אך לטיול הודגש להגיע עם נעליים נוחות להליכה(רצוי גבוהות)! חניכים הגיעו עם נעליים לא מתאימות להליכה בטיול והחליקו. יש הרבה מסלולים אחרים, אך בתכנון הטיול המרכזים חשו שיש לחזק את השבט והם מצאו לנכון לעשות זאת ע"י טיול בטור גדול, גם במחיר של פגיעה באינטימיות. על כן, הטיול תוכנן כך שיסיימו באותה נקודה לשם קיום טקס חלוקת העניבות. המרכזים
פעילות ותכנים: היו תלונות על פעילות לא מספקת בזמן עצירות והמתנה. המדריכים עוברים הכנה ומכינים פעילויות למשך הטיול. הוחלט שהמרכז עוז ידאג לחזק עוד יותר את תחום הפעילות בטיולים והרשג"דים יצטרכו לעבוד עם המדריכים באופן צמוד יותר. אל נשכח שרוב המדריכים הנם תלמידי י', שזו שנת ההדרכה הראשונה שלהם. אז יש כאן חוסר נסיון שישתפר עם הזמן ומעבר לזה יש את הקבוצות הגדולות שיפוצלו בקרוב. הבאנו מדריכים חדשים שעושים חפיפה עכשיו. אנו מקווים שזה יקל על המדריכים, גם במשמעת בקבוצות בהן ישנם ילדים בעייתיים בהתנהגותם. לגבי התכנים- המדריכים מדברים עם החניכים בפעולת ההכנה של הקבוצה לגבי יעד הטיול, מסבירים על המקום והמסלול גם בטיול עצמו.
אוהלים: הורים התלוננו על דרך בניית האוהלים. החניכים עברו הכנה קבוצתית לבניית אוהל והקמת מדורה לפני הטיול. כל המדריכים שהיו בטיול ההכנה עברו את הכשרת בניית האוהל וידעו לתת מענה. הם גם מתנסים בכך. אך אל נשכח שזהו הטיול הראשון והם ישתפרו בהמשך (לא בכל הטיולים הם בונים אוהלים). יתדות מאוד יקרים, במקום יתדות אפשר להשתמש במסמרים. השתמשו בעבר במסמרים והניסיון מראה כי זה מאוד מסוכן (חניכים נפצעו) ולכן אנו משתמשים באבנים. רוב האוהלים נבנו בגודל מלא, כך שניסרו רק חלק מהמקלות. המקלות נמצאים בשבט וניתן לקחתם. לא תצטרכו להביא שוב מקלות השנה.
התארגנות לחזרה: היה ברדק בארגון הציוד על האוטובוסים בחזרה לרעננה. המסקנה היא שחייבים להוציא לטיול צוות מנהלה (חניכי כתות ט') אשר יהיו עסוקים רק בארגון הפונקציונלי של הטיול. יש לדאוג לסימון הציוד לפי גדודים (למשל קשירת סרט בצבע שונה לכל גדוד) בכדי לעזור במיון הציוד ולאפשר העמסתו על האוטובוס של הגדוד המתאים.  
טלפונים ניידים: היו תלונות על סאגת הטלפונים הביתה. בתדרוך שנערך בשבט לקראת הטיול, המרכז עוז אמר בפרוש שלא להביא טלפונים. אנו לא נחרים טלפונים מחניכים שכן יביאו עימם לטיול. חבל, נסו אתם ההורים לדבר לליבם של ילדכם!
מים: היו תלונות על כך שלא היו לחניכים מספיק מים בהליכה ביום שבת. מבירורי עלה כי כל חניך נדרש להביא 3 ליטרים מים, שזה די והותר ליום הליכה והמדריכים בדקו את הציוד של כל חניך לפני העלייה לאוטובוס ברעננה. הבעיה הייתה שהחניכים השאירו את בקבוקי המים בתיקים הגדולים באזור הלינה ולא לקחו אותם בבוקר שבת בתיקים הקטנים להליכה. בנוסף, היו ג'ריקנים של מים ששכחו לקחת להליכה. המסקנות הן שיש לערוך מסדר שבו המדריכים יעשו בדיקת ציוד לפני כל יציאה להליכה ולא רק ביציאה מרעננה. כל רשג"ד ידאג שהגדוד שלו ייקח ג'ריקן רזרבה להליכה ויהיה לו את מספר הטלפון של מי שיהיה אמון על מצבור המים השבטיים בקצה המסלול ויוכל להתריע מיידית על מחסור. המדריכים יחייבו את החניכים לשתות בכל עצירה ואם יגמרו המים לחניך הוא ימלא בקבוקו מהג'ריקן.
אוכל: היו פשלות רציניות עם האוכל. נקנו כמויות מוגזמות ונזרקו כמויות גדולות של אוכל לאורך כל הטיול. בנוסף, נשכח אוכל במקררים בשבט ולכן ביום שלישי שלאחר הטיול הצבנו בתום הפעולה דוכן עם כריכי גבינה צהובה, חומוס, ירקות ותפוחים. זה המקום להודות לצפי פסטרנק, שירה ברק, מיכל אבו ואילן בר אשר עזרו לי בכך. עם כל זאת נזרק עוד המון אוכל שהגיע בחזרה לשבט. כך שברור שלא היה מחסור באוכל, נהפוך הוא, אך היו חניכים שטענו שלא קיבלו אוכל. כלומר שהייתה בעיה בארגון הבאת האוכל לטיול וחלוקתו לארוחות ובפיקוח על הכנת ואכילת הארוחות. המסקנות הנן שיש צורך בצוות לוגיסטיקה אשר יארגן את האוכל ויביאו לטיול ובטיול ידאג לחלקו לגדודים. הרשג"ד יהיה אחראי על הכנת הארוחות בגדוד שלו, כשכל מדריך יצטרך לוודא שחניכיו אכלו לשובעה.
כלים: התלוננו על נקיון הכלים האישיים. אנו מנסים להיות שבט אקולוגי ככל הניתן. על כן, לטיולים אנו דורשים להביא כלים רב פעמיים. היתה נקודת מים עם סבון כלים וסקווטש להדחת הכלים. המסקנה היא שכל מדריך יעשה מסדר כלים בתום הארוחה כדי לוודא שהחניכים שטפו היטב את כליהם.
ניקיון:היו תלונות על חוסר אכיפה מספקת של ניקיון הפארק לכל אורך הטיול. למרות הסיבה החינוכית שיש בסבב סחיבת שק גדול של זבל בין חניכי הגדוד, החלטנו שלהבא תהא שקית סופרמרקט אישית לכל חניך ושהמדריכים ידאגו שהחניכים יבצעו ניקיון שטח.
שרותים ואבטחה: שכרנו שרותים כימיים לטיול. החניכים לא שמרו על ניקיון השרותים והיו ילדים שהלכו לעשות את צרכיהם בשטח. הורים התלוננו על שחניכים הלכו בחושך ללא בוגר. אנו שכרנו מאבטחים, והם הוצבו כל אחד בקצה אחר כדי לשמור על המתחם שבו השבט לן.
שימוש במילים גסות: לא ניתקלתי בכך, אך הייתה תלונה על כתות ז' שהמציאו מילים גסות לשיר "יונתן".כפי שאנו לא סובלנים בצופים לאלימות פיזית, אנו גם לא סובלנים לאלימות מילולית. המרכז עוז ידבר עם הצוות לגבי הטיפול במקרה של שפה גסה אצל חניכים. אנא דברו גם אתם עם ילדכם.
הורים מלווים: אני רוצה לעשות סדר בעניין ההורים המלווים. הורה שמעוניין ללוות את השבט בפעילות צריך לשלוח אימייל אלי (הכתובת באתר) המפרט את בקשתו ואם הוא יכול לבוא ברכבו הפרטי במידת הצורך. כיוון שאנו לא יודעים עד הרגע האחרון כמה הורים יוכלו ללוות את הטיול, סוכם כי אודיע לפונים שזה בסימן שאלה עד שאוכל לומר בביטחון שכן. ההורים שילוו את הטיול יצאו לטיול ההכנה עם המרכז וחלק מהשכב"ג. זה יאפשר להם להעלות הערות והצעות מעיניי הורה בזמן תכנון המסלול(כמו:היכן כדאי לעצור לאכול, היכן מסוכן מדי או שכדאי שהורה יעמוד ויעזור לחניכים לעבור וכד'), המחליט בסופו של דבר הנו מרכז השבט. כמו כן, הם יהיו מעורבים בטיול במהלך המסלול וידעו היכן קבעו לעשות עצירות, היכן יש מהמורות שיש להיזהר מהן או לעזור לחניכים לעוברן וכד'. הורים אלו יעברו תדרוך לגבי מה מצופה מהם כמלווים בטיול. ראינו בטיול זה מצבים שיכלו להימנע אם המלווים היו מודיעים מיידית למרכז השבט, או קוראים לחובש וכד'. חבל שלא להשתמש בהם אם יש צורך , אנו מוציאים סכומים נכבדים ביותר על החובשים והמאבטחים. אנו נצייד את המרכז וההורים ברשימת טלפונים האחד של השני ושל פונקציות בטיול (רכב פינוי, חובשים, מאבטחים וכו').
אנו מקווים לעוד הרבה טיולים שבטיים מהנים לחניכים
בברכת חזק ואמץ
 סמדר ואיציק ברון- ראשי שבט אופק